Навряд людину можна здивувати класичною світлодіодною стрічкою. Оформлення реклами, освітлення стель, підсвічування декоративних інтер'єрів та інших споруд – все це допоможе забезпечити і традиційна світлодіодна стрічка, або RGB.

Але якщо ви хочете досягти максимально ефективності та привабливості з варіативністю режимів, тоді незамінним помічником стане адресна світлодіодна стрічка. Докладно розглянемо, що таке адресна світлодіодна стрічка, її відмінності від класичної RGB, тонкощі вибору, переваги та інші нюанси.

Що таке адресна світлодіодна стрічка та чим відрізняється від класичної RGB?

Адресна світлодіодна стрічка – це багатофункціональне обладнання для декоративного та основного освітлення.

Основна відмінність від класичної RGB у тому, що у конструкції передбачені спеціальні мікросхеми, якими керує спеціалізований контролер. Завдяки тому, що вони є абсолютно у всіх встановлених діодах, вони дають можливість індивідуальної адресації та регулювання кожного відтінку.

Особливості конструкції сприяють тому, що у користувача з'являється можливість в індивідуальному порядку керувати всіма діодами. На відміну від класичних моделей, в яких кожен світлодіод працює в синхронному порядку, ви будете контролювати кожний діод.

Подібна особливість сприяє тому, що можна створювати абсолютно різні світлові ефекти, анімацію та яскраві колірні переходи. Візуально ефекти створюють динамічне освітлення. А гнучкий вибір відтінків дає можливість створювати світлові шоу.

Серед переваг і відмінностей можна відзначити те, що вони мають компактні блоки живлення. За рахунок зручних габаритів корпусу можна приховати блок живлення абсолютно в будь-якому місці. Найбільш популярними є адресні стрічки на базі мікросхем:

  • WS2811 – розташовується всередині кластера, один чіп керуватиме освітлення лише одного діода, тобто одним кольором;

  • WS2812 – розташований за межами кластера, від чіпа живляться одночасно 3 світлодіоди, тому можна буде керувати лише великими сегментами по 3 кристали в кожному.

  • WS2813. ШИМ-контролер знаходиться усередині корпусу діода, дозволяючи керувати кожним діодом індивідуально.

  • WS2815. Основна відмінність у тому, що частота управління вище - 2 кГц.

У кожному випадку вона програмуватиметься за спеціальним цифровим протоколом. Також відрізняються способом підключення провідників - в адресній стрічці кластера підключаються послідовно, тому якщо вийде один один, то перестануть функціонувати й інші.

Цікаві особливості

У країнах Заходу адресні світлодіодні стрічки називають смарт. Це пов'язано з тим, що вони відносяться до високих технологій, часто поєднуються із системою «Розумний дім». Необхідно відзначити, що сигнал у них кодується абсолютно по іншому цифровому протоколу, який потребує обов'язкової активації.

І якщо навіть ви вирішите підключити до мережі, нічого не станеться. Навіть, щоб перевірити працездатність, необхідно підключити контролер для адресної світлодіодної стрічки. Завжди потрібні команди окремого пристрою.

Якщо ви вирішили оснастити свій об'єкт саме такими стрічками, потрібно розуміти, що вони мають певну послідовність, яку потрібно суворо дотримуватися. Вхідний контакт зазвичай маркується літерою DI, а вихідний DO. Потрібні для підключення наступних відрізків та з'єднання секцій.

Цікавою особливістю є ще те, що для успішної роботи потрібна наявність двох проводів, одного контакту від контролера буде недостатньо. І багатьох приводить у ступор те, де взяти другий провід у таких обмежених умовах. Як другий провод виступає заземлення – контакт GND і відповідний контакт на контролери повинні бути з'єднані.

Ключові переваги адресної світлодіодної стрічки

  • Необмежені можливості. Можна створювати складні динамічні ефекти, недоступні для стандартних стрічок RGB.

  • Екологічність. При виробництві виробниками використовуються виключно якісні матеріали, що не містять шкідливих речовин.

  • Економічність. Тішить малим споживанням електроенергії – після об'єктивних досліджень було доведено, що споживання у 10 разів менше ніж лампи розжарювання.

  • Довговічність. Заявлений термін служби від виробників – до 50 000 годин, що значно довше, якщо порівнювати з іншими освітлювальними приладами.

  • Простий монтаж. Незважаючи на неймовірну функціональність, встановлюються все так само просто, як і класична.

  • Безпека встановлення. Для роботи адресної світлодіодної стрічки 24В або іншої модифікації потрібна невелика напруга, тому виключено ризик виникнення пожежі або удару струмом.

  • Широкий вибір. Виробники подбали про те, щоб кожен міг вибрати та купити адресну світлодіодну стрічку під власні цілі.

  • Компактність. Адресні світлодіодні стрічки мають компактні розміри, тому можливе встановлення абсолютно в різних місцях.

  • Просте керування. Можна керувати за допомогою пульта або смартфона залежно від встановленого контролера.

Чи є негативні сторони в адресних світлодіодних стрічках?

Якщо говорити про недоліки подібних стрічок, можна відзначити їх відносно низький захист від згубних зовнішніх факторів. На відміну від класичних, адресні світлодіодні стрічки гірше реагують на зміни довкілля. І негативні наслідки відчуваються вже за температури нижче 12 градусів за Цельсієм, а коли на вулиці мінусова температура, тоді взагалі може підгальмовувати.

Всі ці негативні моменти можна уникнути, якщо віддавати перевагу адресним світлодіодним стрічкам відомих брендів. Наприклад, вибираючи адресну світлодіодну стрічку PROLUM у вас ніколи не виникне проблем, що вони некоректно працюватимуть при мінусових температурах. Звичайно, якщо вибирати модель, призначену для використання на вулиці.

Тонкощі вибору та підключення

Перш ніж розпочати безпосередній вибір адресної світлодіодної стрічки, необхідно спочатку визначитися з основною метою: декоративне підсвічування, створення світлових ефектів, додаткове освітлення або створення особливої атмосфери.

Визначившись з метою використання, потрібно визначитися з видом виробу. Є абсолютно різні види адресних стрічок. Наприклад, моделі RGB мають широкий спектр кольорів і дають можливість створювати різні ефекти, а є модифікації однотонного типу, які більше підходять як додаткове освітлення.

Обов'язково звертайте увагу на характеристики. Наприклад, якщо вибираєте адресну світлодіодну стрічку на 24 або 48В потребують спеціалізованого блоку живлення. Що стосується підключення, ви можете вивчати докладний матеріал на цю тему, перейшовши за посиланням. Але розглянемо деякі нюанси, які важливо враховувати:

  • підключається стрічка з одного кінця – в жодному разі не можна переплутати напрямок, оскільки це призведе до непридатності обладнання;

  • важливо уникати статичної електрики, оскільки це може призвести до вигорання кристалів;

  • враховуйте загальне живлення всіх встановлених світлодіодів;

  • рекомендується використовувати дроти із перетином 1,5 квадратний міліметр;

  • щоб забезпечити зберігання елементів, рекомендується подавати на стрічку напруга менше 5 вольт;

  • для підключення ділянок понад 5 метрів використовується дублювання живлення – це дозволяє рівномірно розподіляти свічення по всій смузі.

Якщо враховувати всі ці правила, ви можете бути впевненими, що адресна світлодіодна стрічка залишить у вас виключно позитивні враження.

Висновок

Як бачите, адресна світлодіодна стрічка – це нове слово у діодному освітленні. Вона відкриває перед користувачами нові можливості. Незалежно від того, установка проводиться вдома, в магазині або як рекламна кампанія, можна створювати найскладніші ефекти, що виглядатиме привабливо.

Ми подбали про те, щоб ви могли купити адресну світлодіодну стрічку на найвигідніших умовах. У каталозі лише сертифікований товар від виробника PROLUM, який радуватиме ефективністю під час роботи. Завжди допоможе вибрати відповідне рішення індивідуально для вас.