Шлюз Zigbee – це централь для розумного будинку. Це основна точка зв'язку, яка пов'язує між собою всі пристрої, що працюють на протоколі Zigbee. Підключення здійснюється через домашню мережу Wi-Fi, а вже до нього відбувається підключення різних датчиків та пристроїв.

Це можуть бути абсолютно різні пристрої: безпеки, освітлення, контролю клімату та інші. При виборі способу підключення через кабель або Wi-Fi, найбільш затребуваним є саме дротовий варіант. Причина популярності пов'язана з тим, що значно знижується затримка та забезпечується стабільна робота. Розглянемо докладно, що являє собою протокол Zigbee, види пристроїв для підключення, та інші особливості.

Що таке протокол Zigbee та який його принцип роботи?

Протокол Zigbee розроблявся задля забезпечення максимально простого використання рішення бездротової передачі. При цьому має надійну та безпечну архітектуру. Такий вид радіозв'язку стане чудовим рішенням для тих, хто не бажає платити двічі під час розширення розумного будинку.

Є можливість додавання нових смарт-продуктів до мережі Zigbee, запускаючи сценарії домашньої автоматизації. Саме з цієї причини багато відомих брендів мають власні шлюзи, наприклад: Xiaomi, Aqara, Yeelight, Moes, Tuya, Sonoff. Але важливо відзначити, що функціональні можливості подібних шлюзів відрізняються між собою – деякі з них заточуються виключно під екосистему, інші – універсальні.

Важливою особливістю протоколу Zigbee є те, що є можливість підтримки мереж. У подібній мережі датчики взаємопов'язані з іншими пристроями – всі прилади з'єднують кілька шляхів. Зв'язок між пристроями динамічно оновлюється та оптимізується за допомогою складної вбудованої мережі маршрутизації.

У протоколі Zigbee 3.0 встановлено зростаючий масштаб та складна бездротова мережа. Вона здатна функціонувати із застосуванням великих локальних мереж – налічується близько 250 пікселів для проведення підключення.

У вас є можливість встановлення кількох централей в одній системі. Завдяки цьому протокол цієї версії дає можливість роботи десятків різних пристроїв, які можуть передавати сигнал один одному безпосередньо без роботи шлюзу, що мінімізує затримки.

Крім цього, пристрої Zigbee зібрані досить якісно, тому функціонуватимуть протягом кількох років – вони економічні, тому довгий час функціонують навіть на недорогих батарейках.

Шлюз Zigbee універсального типу – що собою представляє?

Було розроблено універсальний координатор Zigbee. На додаток до основних функцій, подібне обладнання здатне функціонувати на декількох радіоканалах: ІЧ, Bluetooth. Завдяки цьому відсутній розрив між системою Zigbee та деякими електричними приладами.

Якщо використовується інфрачервоний канал, централь може виступати в ролі пульта дистанційного керування для кондиціонера, телевізора, системи світлодіодного освітлення. Користувач отримує розумну техніку за мінімальні гроші.

А наявність протоколу Bluetooth дозволяє задіяти пристрої, які працюють за технологією Bluetooth. Це означає, що максимально легко можна буде синхронізувати датчик Zigbee з лампочкою з технологією Bluetooth.

У деяких шлюзах передбачена сирена, яка може застосовуватися як дверний замок або домашня сигналізація. Шлюз з підсвічуванням виступає у ролі нічника, що підвищує рівень комфорту. Відкрита платформа сприяє тому, що Zigbee підтримує всі основні бренди, включаючи: Ewelink, Apple Homekit, Tuya, Aqara, MiHome, Home Assistant, GoogleHome та величезну кількість менш відомих брендів.

Технологія розумного будинку Wi-Fi або Zigbee - що краще вибрати?

Перед користувачами часто стоїть питання щодо того, який варіант вибрати – Wi-Fi або Zigbee. Ті девайси, у яких вбудована технологія Wi-Fi без проблем підключаються до роутера та працюють без додаткових проблем.

Але разом зі зростанням їхньої кількості, маршрутизатору стає все складніше з ними справлятися. І тоді доводиться додатково купувати роутер. Це значно дорожче, ніж просто купити централь Zigbee. Якщо говорити про переваги цієї технології розумного будинку перед Wi-Fi, можна відзначити:

  • Висока енергетична ефективність. Це дозволяє пристроям технології Zigbee працювати на батарейках до 2 років на одному заряді. Це стосується датчиків температури, відкриття, вологості, руху тощо.

  • Просте підключення. Завжди можна отримати віддалений доступ до керування пристроями – проводиться підключення до шлюзу, а він уже підключається до мережі Wi-Fi або через кабель до інтернету.

  • Бездротове з'єднання. Завдяки тому, що підключення здійснюється без використання проводів, розташувати девайси можна абсолютно в будь-якому місці, використовуючи простий двосторонній скотч. Це дає змогу зберегти дорогий ремонт. Оптимальний вибір для тих, хто винаймає квартиру або приватний будинок. Навіть у разі переїзду можна все демонтувати та встановити у новому місці. Усі сценарії автоматизації зберігаються.

  • Локальна робота. Всі пристрої з протоколом Zigbee працюють локально - без використання інтернету, завдяки чому немає затримок при реагуванні пристроїв на подію. Це особливо важливо, якщо йдеться про датчики руху, які при виявленні руху повинні включати світло. Навіть 30 секунд – це дуже багато. Під час роботи через Wi-Fi затримка може досягати 10 секунд.

  • Незалежність сценаріїв. Сценарії та автоматизація зберігається у шлюзі, а це означає, що вони відпрацюють навіть у тому випадку, якщо зник інтернет.

  • Зворотня сумісність. Створюється велика кількість різних інтелектуальних пристроїв, які мають зворотну сумісність, тому вони ефективно працюватимуть з існуючим роутером, шлюзом і датчиками.

І це лише основні переваги протоколу Zigbee, якщо порівнювати із класичною системою Wi-Fi. Ви отримуєте надійну систему, яка відрізняється високою ефективністю та надійністю.

З якою екосистемою працює шлюз Zigbee?

Шлюз являє собою пристрій, в якому представлена широка лінійка радіопристроїв. Це просте у реалізації рішення, що гарантує функціональність для підключення широкого спектра пристроїв із надійними стандартами зв'язку. Може функціонувати в таких екосистемах як Aqara, MiHome, Home Assistant, Ewelink, Tuya, Apple HomeKit. Важливо, перш ніж купувати шлюз та смарт-пристрої, потрібно одразу вирішити, в якій екосистемі все це функціонуватиме.

Кожен виробник має свої особливості та переваги. Тобто різниця в ціні між шлюзами Zigbee може відрізнятися залежно від бренду. Необхідно не лише враховувати поточну ситуацію, а й планувати майбутній розвиток системи. Наприклад, у більш дорогих модифікаціях можна підключити до 300 пристроїв. Завжди буде можливість розширювати можливості обраної системи.

Існує тип обладнання, який функціонує виключно на Zigbee, наприклад, датчики руху, відкриття, температури, вологості і т.д. Саме тому купувати шлюз є необхідністю для розширення списку розумних пристроїв в будинку. Якщо говорити про виробників, які пропонують продукцію Zigbee для розумного будинку, можна відзначити наступні:

  • Ikea;

  • Nokia;

  • Osram;

  • Honeywell;

  • Huawei;

  • Philips;

  • Indesit;

  • Samsung;

  • Panasonic;

  • Amazon;

  • Belkin;

  • Bosch;

  • Miele.

Потрібно бути дуже уважним. Річ у тому, що факт використання протоколу Zigbee – це не факт, що пристрій правильно працюватиме. Багато виробників пропонують власне програмне забезпечення, щоб керувати своїми розумними пристроями, тому не можна додати пристрої від інших виробників.

Платформи Google, Apple та Amazon подбали про те, щоб уникнути проблем сумісності. Наприклад, використовуючи Google Assistant, можна управляти різними видами пристроїв, без необхідності використовувати програми кожного виробника.

Висновок

Шлюз Zigbee – це зручне та ефективне рішення для побудови стабільної та ефективної системи розумного будинку. Розробники подбали про максимальний комфорт для користувачів, забезпечуючи високу енергетичну ефективність, просте бездротове підключення, локальну роботу та швидку реакцію на виникнення нештатних ситуацій.