Світлодіодна стрічка – це обладнання для освітлення комерційних та житлових об'єктів, за допомогою яких можна реалізувати найсміливіші задуми щодо освітлення. Практичне рішення, здатне виконувати декоративну функцію.

Але ще більше можливостей з'являється в той момент, якщо буде можливість регулювати режим роботи та створювати щодня нові образи у приміщенні, розставляючи чіткі акценти та створювати потрібну атмосферу. Все це реалізувати допоможе димер.

Розглянемо докладніше, що таке димування, різновиди диммерів та на що звернути увагу при виборі, щоб максимально розкрити потенціал світлодіодної стрічки.

Що таке процес димування?

Димування – це процес зміни яскравості освітлення. Тобто, димер – це регулятор світла. Електронний пристрій, за допомогою якого можна плавно змінювати яскравість свічення освітлювального приладу. Найбільш простим варіантом димера можна вважати автотрансформатор та реостат, які змінюють величину напруги при навантаженні.

На ринку представлено безліч компактних і ефективних електронних димерів, які працюють за різним принципом. Але їх завдання залишається незмінним – змінювати потужність, що виділяється, на світлодіодну стрічку і силу створюваного потоку.

Різновиди димерів для світлодіодних стрічок

Спосіб перетворення сигналу

Залежно від способу перетворення сигналу димер може бути двох видів:

  • Аналоговий. Різновид диммера, який забезпечує світлодіодну стрічку постійним стабільним струмом живлення. Основна їхня перевага в тому, що в них мінімальне значення втрати потужності. Але на відміну від цифрових, вони значно нагрівають світлодіодні стрічки, тому мінімізується термін служби та може призвести до перегорання діодів. Висока температура також помітно знижує якість освітлення. При використанні аналогового димера температура та відтінок світіння можуть не відповідати заявленим виробником. Цей мінус помітний на кольорових та однотонних стрічках.

  • Цифровий. Тип диммерів, які гарантують стабільний струм із мінімальними втратами потужності. Але умови світіння діодів будуть практично бездоганними. Виключається можливість спотворення відтінку світіння його температури. Недоліки в роботі цифрових диммерів можливі виключно в тому випадку, якщо куплено дешеву модель низької якості, що провокує мерехтіння діодів. Це може викликати роздратування, головну модель та втому очей. Водночас знижується працездатність.

Незалежно від обраного різновиду за способом перетворення, настійно не рекомендується заощаджувати. Ціна прикладу безпосередньо залежатиме від фірми виробника та максимальної вихідної потужності. Найбільш дорогими є димери, які можуть регулювати не тільки інтенсивність, а й відтінок світіння RGB стрічки.

Спосіб управління

Залежно від способу керування світлодіодними стрічками димери поділяються на декілька основних груп:

  • Поворотні. Регулювання яскравості в такому димері здійснюється за допомогою спеціальної поворотної ручки. Увімкнення здійснюється за допомогою повороту ручки.

  • Кнопкові. У приладах подібного класу регулювання здійснюється за допомогою звичайних кнопок як на вимикачі, або за допомогою механічних кнопок.

  • Поворотно-кнопкові. Це якийсь симбіоз двох попередніх варіантів і є одним із найзручніших. Увімкнення здійснюється шляхом натискання на регулятор, а керування – шляхом повороту вимикача. На деяких моделях диммерів є відповідна шкала, що дозволяє допомагати регулювати напрямок.

  • Сенсорні. Керування приладом здійснюється за допомогою сенсорних кнопок. Тут немає механічних деталей, до них потрібно буде лише торкнутися. На відміну від механічних моделей довговічніші, чому сприяє відсутність механіки.

  • Дистанційні. Інноваційний різновид димерів, у яких рівень освітленості проводиться дистанційно за допомогою радіопульта або інфрачервоного пульта. Деякі з різновидів пультів мають вбудований модуль Wi-Fi. Завдяки цьому можна керувати з мобільного пристрою.

  • Акустичні. Різновид диммерів, в яких керування здійснюється за допомогою вмонтованого звукового датчика. Важливо те, що він реагує на будь-які звуки та шуми, які перевищують встановлену межу від користувача, або встановлену межу за замовчуванням. Активувати пристрій можна мовою або гучною бавовною. Недолік системи в тому, що навіть за гучної музики буде некоректна робота системи.

Кожен із різновидів свої переваги та недоліки, а також відрізняються вартістю. Кнопкові найбюджетніші, а акустичні найдорожчі.

Спосіб встановлення

Установка димера може проводитися в різних місцях, завдяки чому даний елемент є менш помітним або його використання краще комфортним. Є кілька різновидів:

  • Мініатюрні. Це компактний димер, який є ізольованою платою або модулем з проводами. Підключення здійснюється шляхом паяння проводів трансформатора та стрічки, а також мають на корпусі кілька кнопок, яким здійснюється регулювання яскравості. Обирати такий тип рекомендується тільки в тому випадку, якщо до стрічки буде постійний доступ і не утруднюється процес керування.

  • Накладні. Найпростіший прилад, який за своєю формою нагадує класичний вимикач. Їх по суті замінюють на вимикачі. Найчастіше керування такими димерами є сенсорним або механічним.

  • Вбудовані. Їх установка можлива лише у спеціально призначену нішу чи розподільну коробку. При виборі такого виду диммера потрібно переконатися, що ніша повністю ізольована від вологи і в ній не буде накопичуватися конденсат.

  • Модульні. Це модульна система димерів, яка призначається для монтажу безпосередньо в розподільний щиток. Найпотужніша модель, за допомогою якої можна регулювати рівень інтенсивності освітлення не певної стрічки, а кількох стрічок у межах великого приміщення.

Спосіб встановлення безпосередньо залежить від кращого способу монтажу та безпосередньо ваших уподобань.

Додатковий функціонал

Крім своїх основних функцій, димери можуть виконувати низку додаткових. Серед оригінальних функцій, за якими вони відрізняються між собою, можна відзначити:

  • робота з таймеру – імітує присутність господаря у приміщенні;

  • створення світлових ефектів - періодичне згасання, світло, що біжить, зміна кольору і т.д.;

  • режим світломузики - застосовується вбудований мікрофон;

  • інтеграція з ПК за проводовим інтерфейсом або інтеграція з системою «розумний дім»;

  • наявність входів для підключення зовнішніх датчиків – світла, тривожних датчиків тощо;

  • можливість самостійного програмування димера.

Подібний функціонал робить експлуатацію значно комфортнішою.

Поради щодо вибору димера для світлодіодної стрічки

Важливо підібрати регулятор у повній відповідності до напруги, яку споживає освітлювальний прилад. Також під час вибору потрібно враховувати, що стрічки бувають монохромними або RGB(W). Залежно від цього вони можуть бути одноканальними та багатоканальними.

Коли ви підключаєте багатоканальний димер до RGB стрічки, у вас з'являється можливість не тільки проводити загальну регулювати яскравості діода, але й кожного кольору окремо. Обов'язково вирішіть, який функціонал для вас важливий – лише димування або димування з різними режимами, можливістю керування кількома зонами тощо.

Визначтеся із запасом потужності, який потрібно:

  • якщо не плануєте в майбутньому збільшувати довжину світлової лінії, тоді запас потужності має бути мінімально на 20-30% вищим, ніж потужність стрічки;

  • якщо планується у майбутньому збільшення стрічки, тоді рекомендується залишити 50% запасу, крім вищезазначених 20-30%.

Якщо не буде потрібного запасу, тоді прилад не вмикатиметься або відбудеться передчасний вихід з ладу всієї лінії.

Потрібно розуміти, який спосіб регулятора вам краще. Ідеальним вибором є моделі з дистанційним управління. Це зробить експлуатацію комфортнішою. Якщо вам самостійно буде складно вибрати відповідний димер для світлодіодної стрічки, ви можете розраховувати на підтримку фахівців компанії PROLUM