Навіть у новобудовах балкони рідко відрізняються великими розмірами. Але навіть за умови невеликої квадратури, але з фантазією, можна перетворити свій балкон на робочий кабінет, затишну альтанку, майстерню чи оранжерею.

Все, що необхідно зробити – це утеплити його та створити ідеальне освітлення на балконі. Якщо освітлення буде продумано до дрібних деталей, можете бути впевненими, що ви візуально зможете розширити простір і додати до свого будинку ще більше затишку.

Разом зі спеціалістами PROLUM спробуємо розібратися, яке освітлення на балконі буде ідеальним, а також основні особливості та правила.

Які особливості потрібно враховувати під час створення освітлення на балконі?

Перш ніж розпочати будь-які роботи, необхідно буде створити ідеальну схему підключення освітлювальних приладів, визначившись з їх типом. Якщо планується складна система освітлення, тоді потрібно додатково протягнути дроти від розподільного щитка. Але враховуйте, що підключатися до щитка в квартирі досить небезпечно, потрібно бути впевненим як проводи та кількість жил на кожному кабелі. Якщо ви вирішили продумати освітлення на балконі після ремонту, тоді можна розглянути простіші варіанти.

Найбільш економічний та елементарний спосіб – це забезпечити подачу, підключившись до розетки. Інноваційні технології дають можливість використовувати світильники без електрики. Світлодіодні стрічки та багато інших моделей ламп можуть працювати від акумуляторів та батарейок. Потрібно лише періодично змінювати чи заряджати джерело живлення.

Але один із найвигідніших варіантів – це світильники, які працюють на сонячних батареях. Особливо буде раціональним рішенням у тому випадку, якщо ваш балкон знаходиться на сонячному боці. Не потрібно постійно заряджати батареї.

Щодо самого приладу для освітлення, то жодних обмежень немає. Як освітлювальний прилад можна вибрати бра, торшер для підлоги, невелику люстру або точковий стельовий світильник. Місце установки може бути абсолютно будь-яким: стіни, стеля, підлога, підвіконня. Тип освітлення безпосередньо залежить від функціональності, розмірів балкона та внутрішньої обстановки.

Правила освітлення на балконі

Незважаючи на свої скромні розміри, балкон аналогічно іншим приміщенням має свої правила:

  • намагайтеся створити більше світла – це дозволить створити максимально комфортну обстановку, наприклад, для читання книги;

  • якщо вибираєте точковий світильник, тоді потрібно бути готовим до великих витрат через необхідність створення фальш-стелі;

  • світильник прямого світла здатний візуально розширювати простір, тож подумайте про це;

  • якщо хочете розширити простір і підняти стелю, тоді оптимальним рішенням вам буде вертикальний потік світла;

  • ідеальний вибір для вирішення завдань великої родини є мобільний та негроміздкий торшер з абажуром;

  • підлогові світильники можуть бути встановлені біля робочого столу або крісла для читання книг;

  • краще відмовитися від світильників із темними або кольоровими плафонами;

  • освітлення за допомогою неонової стрічки дає можливість створювати унікальні світлові ефекти та надасть балкону романтичності;

  • якщо у вас незасклений балкон, тоді як підсвічування можна використовувати світлодіодну стрічку або вуличну гірлянду;

  • підвісна люстра невеликого розміру стане чудовим вибором для освітлення мініатюрного балкону;

  • для великої лоджії буде чудовим вибором використання кількох стельових світильників;

  • якщо у вас об'єднаний балкон і житлова кімната, тоді потрібно буде дотримуватися єдності в стилі інтер'єру;

  • на балконі можна поєднувати кілька варіантів освітлення – окремо для відпочинку та для роботи.

І це тільки основні правила освітлення на балконі, якщо ви хочете досягти максимальної ефективності та єдності.

Яке обладнання вибрати для освітлення на балконі?

Для балкона підходить зовсім різне обладнання. При виборі потрібно враховувати є опалення чи ні. Якщо обігріву на балконі немає, тоді потрібно вибрати надійну лампу, яка має стійкість до перепадів температури та вологості. Рівень захисту має бути мінімум IP44.

Якщо балкон опалюється і закритий, він прирівнюється до стандартного житлового приміщення. Сучасні ідеї вже давно пропонують відійти від застосування класичних ламп для освітлення всього приміщення. Виробники пропонують широкий вибір нових світлотехнічних виробів. Серед варіантів:

  • класичні лампи розжарювання з потужністю від 15 до 200 Вт, термін служби яких невеликий, але і вони доступні;

  • люмінесцентна лампа має сильніший поток світла, а також встановити її можна на стіні або стелі;

  • галогенна лампа потребує менше електроенергії, маючи аналогічний рівень потужності;

  • світлодіодні лампи мають найбільший термін експлуатації, і навіть економічні. Є різні варіанти за вартістю та рівнем захисту, які можуть використовуватися в різних режимах.

Останній варіант є найбільш раціональним, але краще орієнтуватися на свої фінансові можливості та цілі.

Який тип кріплення обрати для балкона?

  • Плоскі напівсферичні настінні світильники, які займають мінімум часу та гарантують оптимальний рівень освітлення. Бра може використовуватися як основне або додаткове світло.

  • Стельове кріплення підходить для будь-якого балкона. Ідеально, якщо люстра матиме мініатюрну форму і не надто низько опускатиметься, наприклад, магнітна трекова система.

  • Світлодіодне підсвічування є найпростішим варіантом для освітлення балкона, так як не буде проблем із монтажем через липку основу зі зворотного боку. Може кріпитись навіть до сферичної форми. Як декоративне оформлення просто незамінне рішення. Їй же можна організувати підсвічування шаф, ніш та полиць на балконі.

  • Мобільне освітлення, наприклад, настільна лампа або торшер – за потреби кожен із приладів може змінюватися місця та замінюватися новими.

Тонкощі зонування стельового освітлення

Робоче місце

Якщо ви плануєте створити на балконі робоче місце, тоді потрібно спочатку визначитися з вибором відповідних меблів та розташуванням столу та крісла. І лише після вибору меблів можете переходити до вибору світильника.

У разі глянцевого покриття на моніторі, важливо вибрати світильник таким чином, щоб уникнути будь-яких відблисків на екрані. Для цього підійдуть точкові лампи, які мають розсіяне світло. Як індивідуальне освітлення робочої зони потрібно використовувати настільну поворотну лампу. Якщо на балконі немає розетки, потрібно вибрати модель, яка працює через USB або від акумулятора.

Оранжерея

Якщо бажаєте організувати на балконі ботанічний сад, тоді освітлення вибирається, залежно від тонкощів самих рослин. Потрібно враховувати, що не всі рослини нормально реагують на сонячні промені, тому потрібно буде затемнити деякі шибки, а також використовувати жалюзі. Підсвічування кольорів виглядатиме просто неймовірно. Неприпустимо використовувати лампи розжарювання, тому рекомендується звернути увагу на фітолампи з різними відтінками видимого кольору.

Такий прилад дозволяє рослинам розвиватися, а також вносить необхідний настрій в інтер'єр балкона. Як основне джерело світла можете вибрати будь-які яскраві лампи – вони дадуть потрібне освітлення для фіалок та інших світлолюбних кольорів.

Зона відпочинку

Якщо ви бажаєте створити зону для відпочинку, щоб ввечері випити чай або просто посидіти з рідними, можна поставити невеликий диван зі столиком. Варіантів освітлення може бути десятки. Ви можете встановити настінний світильник або торшер у кутку, настільну лампу або електричні свічки.

При встановленні точкових світильників не варто розташовувати їх на одній лінії посередині стелі. Таке розміщення поділить балкон на рівні вузькі частини та здавлює простір. Оптимально розмістити стельовий світильник ближче до зовнішнього скління.

Спортзал

Якщо вирішили використовувати балкон як спортзал, тоді потрібні яскраві лампи. Коли в приміщенні тьмяно, організм намагається розслабитися і займатися в таких умовах дискомфортно та важко. При насиченому та яскравому світлі тренування буде більш результативним.

Якщо балкон буде багатофункціональним, тоді освітлення має бути таким, щоб розставити акценти спрямованого світла.

Варіанти дизайну інтер'єру

  • Досить нестандартний та цікавий варіант – це бібліотека невеликого розміру. Такий інтер'єр можна буде доповнити за допомогою зручного великого крісла та торшера для підлоги. Вам будуть гарантовані приємні вечори із улюбленими письменниками.

  • Мініатюрні лампадки та свічники на стелі створюють романтичну та дивовижну обстановку.

  • Використання світлодіодної стрічки для підсвічування підлоги кріпиться просто і виглядає неймовірно оригінально. Аналогічно це стосується гірлянди.

  • Для любителів подумати про життя, чудовою ідеєю буде світлий балкон у класичному стилі. Світла люстра невеликого розміру дасть оптимальний рівень світла навіть у похмуру погоду.

Якщо ви будете використовувати всю інформацію, що отримали зі статті, створете неповторне освітлення балкона. А фахівці PROLUM допоможуть вам вибрати відповідне обладнання та підскажуть ідею саме для вашого випадку.