Прихожа – це місце, яке першим зустрічає гостей. Але, незважаючи на всю відповідальність цього місця, йому приділяють недостатньо уваги, що є просто неприпустимою помилкою. Хоча воно має важливі правила при організації освітлення, враховуючи, що в передпокої немає вікон. І щоб світло було достатнім, але не надмірним, потрібно продумати освітлення передпокою, а також розташування всіх предметів меблів.

Разом з фахівцями PROLUM спробуємо розібратися, яким має бути освітлення у передпокої, його основні правила та вимоги до нього.

Універсальні поради дизайнерів з освітлення у коридорі

Дизайнери керуються певними правилами при виборі елементів інтер'єру та освітлення. Перш ніж купувати світильники, потрібно розібратися у деяких основних правилах:

  • Тепле світло – найкращий вибір. Якщо буде встановлений світильник з холодним світлом, то кімната буде надмірно незатишною та офіційною. Але деякі стилі інтер'єру припускають саме таке освітлення, але потрібно використовувати обмежену кількість приладів.

  • Яскравість світла - основний критерій. Коли організовуєте освітлення у коридорі, потрібно орієнтуватися у просторі та розрізняти всі предмети інтер'єру. Неприпустимо, щоб залишалися сліпі зони, куди абсолютно не потрапляє потік світла. Це потрібно враховувати, коли проектують схему, щоб заздалегідь визначитися з розташуванням приладів.

  • Безпека понад усе. Враховуйте правила безпеки та орієнтуйтеся на них під час створення проекту освітлення. Освітлювальні пристрої в коридорі квартири повинні розташовуватися таким чином, щоб їх неможливо було випадково зрушити або пошкодити. Особливо це актуально у тих будинках, де мешкають діти.

  • Жодних різнопланових джерел світла. В одному передпокої не повинно бути різнопланових джерел світла. Щоб створити нестандартний ансамбль, куди раціональніше буде застосовувати акцентні та універсальні елементи. Наприклад, ви можете використовувати нейтральні точкові світильники, які будуть разом з люстрами, прикрашеними кольоровими плафонами.

І найголовніше, що незалежно від того, який тип освітлення ви вибрали, потрібно стежити за тим, щоб на гладких поверхнях у передпокої абсолютно не було відблисків. Якщо в коридорі знаходяться дзеркала, куди більш раціональним буде їх розмістити на всі боки або зверху безпосередньо над ними.

Які норми освітлення у коридорі?

Щоб правильно розрахувати норму освітлення у коридорі, потрібно визначитися з тим, який тип ламп застосовуватиметься. Але крім норм, потрібно оцінювати потужність освітлення, перенесення кольорів конкретного світильника і показники світлового потоку. Зазвичай ця інформація розташована на упаковці.

Теплі відтінки світіння ближче до жовтого, холодні – до блакитного. Потрібно вибирати максимально природні тона, які є приємнішими для погляду людини та комфортнішими для нервової системи.

Якщо хочете вибрати максимально відповідне джерело світла для передпокою за нормами, тоді можна використовувати спеціальні онлайн-програми. При розрахунку потрібно застосовувати кількість приладів, які плануєте розміщувати у передпокої.

Який тип світильника обрати до передпокою?

Для створення ідеального освітлення в передпокої приватного будинку чи квартири підходить кілька варіантів приладів. Серед найпопулярніших:

  • Люстри. Їх можна використовувати для створення загального освітлення, але використовуються також для створення акцентів. Є вбудовані, підвісні та стельові моделі, вибір потрібно робити, залежно від висоти приміщення.

  • Точковий світильник. Їх частіше використовують із метою виділення функціональної зони чи організації основного джерела світіння. Також з точковими світильниками є можливість підсвічувати окремі елементи у передпокої.

  • Споти. Це досить оригінальне рішення з унікальною конструкцією, даючи можливість спрямовувати світловий промінь та різні ділянки кімнати. Найчастіше такі пристрої обирають для світлового оформлення елементів декору.

  • Світлодіодні та неонові стрічки. Активно застосовують для створення локального та стельового підсвічування. Існують варіанти з різним рівнем потужності потоку світла. Є  ряд модифікацій світлодіодних стрічок, які підходять для створення основного освітлення.

  • Бра. Такий прилад здатний виконувати дві функції: прикраса кімнати та локальне освітлення. Досить ефектно виглядають у довгих коридорах. Зазвичай використовують від 3 до 4 елементів.

  • Трековий світильник. Інноваційне рішення, яке кріпиться на магнітному шинопроводі і за бажання можна буде просто встановити. Прогресивний стиль для сучасного передпокою.

Якщо є продумане дизайнерське рішення, можна використовувати одночасно кілька джерел світла, які мають гармонійно поєднуватися між собою. Вони мають бути не тільки в одному стилі, а й схожі за кольором.

Коли обираєте джерело світла для коридору, потрібно звертати увагу на стиль інтер'єру та розміри. Якщо у вузький коридор підходять одні елементи, для просторих коридорів потрібні абсолютно інші. Наприклад, у класичному стилі досить елегантно виглядають люстри з вишуканими настінними світильниками та люстрою для створення основного стилю. 

Якщо потрібно освітлення передпокою у стилі лофт, то тут характерні підвісні лампи та вироби, виготовлені з металевим обрамленням. У будь-якому сучасному стилі є варіації магнітних трекових світильників.

Залежність типу приміщення та освітлення в коридорі

Якщо освітлення в коридорі буде правильно оформлене, можна приховати недоліки планування. Саме тому дизайнери рекомендують враховувати тип кімнати, перш ніж організовувати світло.

Вузький та довгий коридор

Оптимально буде, якщо такий передпокій буде орієнтовно поділений на кілька частин, для кожної з яких потрібно продумати окрему концепцію. Основна зона – це місце, де є всі функціональні предмети інтер'єру. Саме на цій ділянці потрібно буде наголосити на висвітленні. Найбільш підходящий варіант - це світлодіодна стрічка, стельовий світильник або бра. Хороший варіант – кілька люстр, що знаходяться на рівній відстані один від одного. Деякі можуть служити як прикраса.

Г-подібне приміщення

Завдяки своїй формі з'являється одночасно дві зони, які можна буде оформити світлом у однаковому чи різному стилі. Стандартно менша частина знаходиться перпендикулярно до довгої, тому отримує освітлення з основних кімнат. Подібне розміщення дозволяє там розмістити всього кілька настінних світильників. В основній зоні куди доцільніше буде встановити трекові пристрої, споти або 2-3 люстри невеликого розміру.

Квадратний коридор

При плануванні у формі квадрата можна зовсім не робити ніяких світлових акцентів. Оптимальне розташування точкових світильників – у кожному куточку по одному елементу. Цього буде більш ніж достатньо, щоб гарантувати гармонійну атмосферу та затишок.

З низькою стелею

Якщо передпокій має низьку стелю, тоді від люстр потрібно категорично відмовитися. Підвісні світильники висітимуть одразу над головою, що викликатиме дискомфорт у людини та зменшуватиме простір. Оптимально підійде точковий світильник або бра. Досить цікавий вибір – це підсвічування різного рівня за допомогою спотів, джерела підлоги світла або настінний варіант.

З високою стелею

Досить цікавим рішенням для коридору з високими стелями стануть споти. У вас буде можливість регулювати потік світла, що зробить кімнату більш затишною і відволікатиме увагу від стелі. Оптимально – розмістити промені вниз, або у бік меблів.

Зонування при освітленні передпокою

Можна не лише встановлювати основне освітлення, а й локальне освітлення коридору. Завжди в передпокої є меблі та різні декоративні елементи, які за бажання можна буде вигідно підкреслити, зробивши їх родзинкою інтер'єру. Разом з цим, за допомогою світла, можна візуально розділити простір на зони.

Підсвічування сходів

Якщо одразу біля передпокою є сходи, є варіант її поділу за допомогою світла. Два підходящі варіанти для реалізації цієї ідеї - монтувати в сходи світильники або бра на стіні. Саме підсвічування позбавлятиме вас необхідності включати основне освітлення в коридорі, особливо, якщо воно буде працювати спільно з датчиком руху. І, звичайно ж, освітлення сходів у коридорі підвищує безпеку для ваших близьких, які можуть без проблем піднятися сходами навіть уночі.

Підсвічування полиць та стелажів

Якщо в передпокої є полиця, ви можете туди поставити компактну настільну лампу. Повноцінні стелажі краще оформляти за допомогою світлодіодної стрічки, розмістивши по периметру. Досить часто дизайнерами використовуються світильники невеликого розміру на прищіпці, які встановлюються безпосередньо до полиці. Єдиний незручний варіант такого варіанта – це необхідність достатньої кількості вільних розеток, щоб провести підключення.

Картини та дзеркала

Якщо у передпокої є картини та дзеркала, тоді по периметру можна встановити маленькі поворотні софіти або світлодіодну стрічку. Не рекомендується лише для такого висвітлення вибирати надмірно яскраві лампочки. Досить м'якого приглушеного світла для декору.

Залежність освітлення передпокою від типу стелі

Натяжна стеля досить давно увійшла в моду і досі є актуальним трендом, тому це можна грамотно обіграти. Також є залежність від того, який тип поверхні у передпокої:

  • Матова. Стеля буде значно практичніше, ніж та ж побілена. Єдина візуальна відмінність полягає в тому, що з'являється ідеально рівна поверхня без будь-яких дефектів. Ці особливості сприяють тому, що матеріал стелі чудово відображатиме і розподілятиме світловий потік.

  • Глянсова. Це найпоширеніший варіант натяжної стелі. Поверхня чудово відбиває світло абсолютно будь-яким приладом у приміщенні. На такій стелі можна створювати найцікавіші ефекти за допомогою настінних ламп або точкових світильників.

  • Сатинова. Зовнішня особливість такої стелі – наявність перламутрового блиску. Подібна поверхня дає м'який блиск розсіяного світла.

Процес організації у освітленні передпокою у квартирі з натяжною стелею потребує втручання професіонала або чітко вивіреної схеми.

Для такої стелі можна використовувати будь-який варіант освітлення. Але саме підвісний варіант лампи чи люстри потрібно встановлювати на металевий профіль або спеціально призначений дюбель.

Важлива особливість полягає в тому, що гіпсокартон абсолютно не відображає промені, але є можливість зробити максимально ефектне приховане підсвічування коридору, розмістивши в нижньому коробі конструкції полиці з освітлювальним обладнанням. Це дає можливість створювати чудові світлові лінії, які мають м'яке та ненав'язливе випромінювання. Не обов'язково їх робити рівними, якщо на стелі є декоративні елементи, смуги можуть повторювати їх контур.

Досить затребуваним рішенням зараз є велика кількість невеликих джерел світла над підлогою та на стіні. При включенні прилади починають випускати однорідні ненав'язливі промені. Оптимально для цього використовувати кольорові лампи чи світлодіодні стрічки.

Мініатюрні світильники та стрічки будуть корисними, якщо ви вирішите оформити дверний отвір у коридорі, рамки з фотографіями або предмети меблів.

Якщо дотримуватися всіх цих порад, ви гарантовано зможете створити освітлення у передпокої, про яке завжди мріяли.