Спальня – це саме те місце, яке було створено для повноцінного відпочинку та відновлення сил, тому потрібно докласти максимум зусиль для створення комфортних умов. Тільки за такої умови можна отримати повний релакс.

І умовою для цього є зручне місце для сну з рівномірним розсіяним світлом, яке зможе створити особливу атмосферу. У продуманному інтер'єрі спальні чудово поєднується два види підсвічування – основне та додаткове. Додаткова можна використовувати для підсвічування елементів інтер'єру. Разом із фахівцями PROLUM спробуємо розібратися з тим, як можна створити ідеальне освітлення у спальні.

Основні правила та поради для створення ідеального освітлення у спальні

  • Уникати яскравих світлових плям, щоб досягти м'якого ефекту розсіювання.

  • Застосування виключно тих освітлювальних приладів, які ідеально поєднуються за стилем.

  • Ефективне використання світлодіодної стрічки для приємного підсвічування.

  • Прагніть створити гармонійну композицію світлових потоків із різних джерел.

  • Створюйте керування та регулювання для кожного шару світла.

  • Використовуйте потенціал відбитого та прихованого освітлення.

  • Завжди потрібно враховувати розміри кімнати, коли плануєте розміщення світильників.

  • Багаторівневе та комбіноване освітлення – найкращий вибір для спальні.

  • Прагніть скористатися перевагами акцентного та локального підсвічування.

  • Органічно поєднується комфорт та функціональність у створюваній освітлювальній системі.

  • Пам'ятайте, що спальня - це місце для відпочинку, а експериментів зі світловим дизайном.

Люстра – це база освітлення кожної спальні

Багато хто задається питанням щодо того, скільки світильників має бути в спальні. Насправді все залежить від конкретного випадку. Центральна люстра може доповнюватися бра, торшерами, точковими світильниками, світлодіодними стрічками, настільною лампою тощо. Вибір основного освітлення для спальні залежить від того, наскільки велика площа приміщення, наявність меблів в кімнаті і висота стель. Кожен із перелічених чинників безпосередньо впливає кількість джерел світла, його напрям, форму плафона. Для базового освітлення у спальні можна вибрати:

  • люстру з підвісами;

  • класичну люстру із декором;

  • сучасні стельові моделі з пультом керування;

  • кришталеві моделі;

  • галогенну люстру з підсвічуванням.

Але габарити світильника мають прямо відповідати площі кімнати. Велику модель з рясним декором не можна вішати у приміщення з висотою стелі 2,5 метра. Вона виглядатиме недоречно. Інша річ, якщо стелі від 3 метрів. Встановлюється вона у геометричному центрі стелі, щоб залишалися затемнені зони.

Для спальні підходять класичні люстри від 4 ріжків з матовими та прозорими скляними плафонами, які прикрашені стриманим декором. Вони можуть бути відкритого або закритого типу. Рекомендується використовувати абажур або мат.

У невисокій спальні підійде люстра з відкритим плафоном, яка спрямовує світловий потік на стелю, відбиту від стелі з рівномірним розсіюванням по всьому приміщенню. Світло має бути помірним, незалежно від того, який тип освітлення ви вибрали. Потрібно правильно розрахувати силу світлового потоку – вона має бути середньої інтенсивності. Це дасть змогу виконувати повсякденну роботу, а також повноцінно розслабитись перед сном.

Світлодіодний світильник з пультом – інноваційна альтернатива люстрам

Найбільш сучасним варіантом основного освітлення в спальні є встановлення світлодіодного світильника. Їхня перевага в тому, що вони мають компактні розміри, стильний дизайн, а також економне споживання електроенергії.

Багато моделей мають функцію регулювання яскравості, що є найзручнішим варіантом. Є світильники з диммером, який відповідає за регулювання яскравості. Ви можете налаштувати оптимальний варіант індивідуально для себе. Керувати ним можна дистанційно, використовуючи пульт чи смартфон. Якщо буде світлодіодний світильник з диммером, тоді нічник і не потрібен.

Є світильники із геометричними формами. Є можливість вибору відтінку свічення – теплий, нейтральний чи холодний. Для спальні оптимальним вибором будуть моделі з теплим свіченням.

Бра для ліжкової зони – для зручності та романтичної обстановки

Важливо, щоб додаткове підсвічування було не тільки функціональним, а й максимально романтичним. Як локальне підсвічування використовуються торшери, бра і настільні лампи. Дизайнери найчастіше обирають саме бра. Його встановлюються безпосередньо на стіні біля ліжка.

Такий настінний світильник із м'яким світловим потоком максимально зручний для користувача. При цьому вибір просто неймовірний – від класичних моделей до сучасних поворотних. Кожний зможе вибрати відповідне рішення індивідуально для себе. Обираючи бра для спальні, слід враховувати наступні моменти:

  • стиль оформлення спальні;

  • потужність основного джерела світла;

  • наявність бра із серії люстри;

  • основне призначення бра;

  • необхідність у повороті;

  • тип плафона з дизайну;

  • наявність економічного LED світильника.

Залежно від напрямку стилю спальні вибрати відповідний матеріал – пластик, скло, папір чи тканину. Скло може бути матовим та прозорим, рельєфним та рівним. Також є моделі з різним світловим потоком, спрямовані вгору, вниз, регульованими та в сторони.

Точковий світильник для додаткового підсвічування

Найбільш виразний варіант для декоративного додаткового підсвічування – це точкові світильники. Вони можуть бути встановлені абсолютно скрізь. Особливо ефектно виглядає на натяжній стелі з глянсовим покриттям. Кожна модель відображатиметься у дзеркальному полотні, породжує міріади нових відблисків та променів. Додаткові світильники можуть бути поворотними та неповоротними. У поворотній моделі можна змінювати напрямок світла. Для посилення світлового потоку багато моделей доповнюються рефлекторним відбивачем.

Разом з цим, ефектно як декоративне підсвічування в спальні виглядатиме світлодіодна стрічка. Вона є гнучкою основою зі світлодіодними кристалами на струмопровідній доріжці. Перевагою світлодіодних стрічок на відміну від точкового світильника – це простий монтаж. А також їх можна встановлювати довільно, включаючи стіни, стелю, ліжка, дзеркала та полиці. Кожен варіант доречний для спальні. Стрічка може монтуватися за будь-яким контуром.

Особливо ефектно по контуру стелі буде виглядати стрічка RGB, в якій можна вибрати відповідне світло. Це універсальний варіант, який відрізняється різноманіттям відтінків, які можна змінювати за допомогою пульта дистанційного керування.

Тонкощі освітлення дзеркала та шафи у спальні

Ніхто не буде сперечатися, що одним із важливих атрибутів спальні є саме дзеркало. Доповнити освітлення в спальні в ділянці дзеркала можна різними способами:

  • за допомогою бра – на стіні поруч із дзеркалом монтується одне або два бра;

  • за допомогою світлодіодної стрічки, що клеїться за контуром;

  • поворотним світильником споту над дзеркалом;

  • настільною лампою та торшером, якщо дзеркало розташоване на туалетному столику.

Аналогічно, якщо в спальні є шафа, то її можна прикрасити підсвічуванням, що дозволяє швидко знаходити свої речі. Оптимальний варіант освітлення в спальні в зоні шафи – це світлодіодна стрічка, яка може включатися під час її відкриття.

Додаткові цікаві ідеї освітлення спальні

  • Світлодіодне підсвічування узголів'я або ліжка внесено романтичні нотки в спальні.

  • Торшер на маленькому столику для підсвічування, якщо ви любите займатися рукоділлям або читати.

  • Якщо біля ліжка є дві симетричні ніші, світильники це зможуть чудово підкреслити.

  • Підвісна стеля над ліжком виглядатиме ще більш ефективно, якщо буде доповнена підсвічуванням з імітацією зоряного неба.

  • Вигнуті конструкції, що підсвічуються, з гіпсокартону на стіні або стелі створять відчуття простору.

  • За допомогою різьблених декоративних світильників можна створити гру тіней у спальні.

Основні помилки при освітленні спальні

Найчастіша помилка, яку припускаються у освітленні спальні стосується нічного світла. Для цього зазвичай використовуються настільні лампи. Але іноді через розміри спальні немає можливості розмістити тумбочки біля ліжка або вони занадто маленькі, тому неможливо встановити настільну лампу. І в цьому випадку не слід відмовлятися від нічного світла. У цьому випадку є простий варіант - використовувати бра як нічники.

Як правильно обрати колірну температуру для освітлення спальні?

У освітленні спальні не менш важливим є правильний вибір колірної температури освітлення. Ви можете знайти інформацію про них на упаковці. Але обов'язково потрібно керуватися такими правилами:

  • якщо інтер'єр виконаний у сучасному стилі, де переважають холодні та білі кольори, тоді рекомендується від 4000 до 6500 К;

  • класичний інтер'єр спальні має на увазі використання освітлення в м'якшому і теплому світлі - від 2700 до 3500 К;

  • якщо в дизайні поєднується мінімалізм з деталями в теплішому стилі, тоді ви можете піти на компроміс і використовувати джерела світла з температурою від 3500 до 4000 К.

Зважаючи на всі ці рекомендації, ви можете створити освітлення в спальні, про яку завжди мріяли. Але пам'ятайте, що завжди можна відхилятися від стандартів та дійте у стилі, який вам подобається.