Неможливо уявити сучасного дизайнера інтер'єру комерційних та житлових об'єктів без використання світлодіодних стрічок. Завдяки своїй конструкції та характеристикам, вони є незамінним помічником та гарантують неймовірний простір для творчості. Але, незважаючи на неймовірну різноманітність, важливо також розуміти, як відбувається підключення світлодіодної стрічки до блоку живлення та принцип роботи.

Саме від правильності монтажу безпосередньо залежатиме ефективність усієї світлодіодної системи. Якщо підключення було неправильним, не тільки не вдається досягти бажаного результату, а й значно скорочується термін служби. Разом із фахівцями компанії PROLUM спробуємо розібратися у всіх нюансах, пов'язаних із встановленням світлодіодних стрічок.

Визначення необхідної робочої напруги світлодіодної стрічки

Це один із ключових параметрів, який у кожному випадку вказується в характеристиках виробу. Потрібно завжди брати до уваги показник. Найбільш популярні напруги – 5, 12, 24 та 220 вольт постійного струму.

Тобто, більшість з них неможливо просто підключити до розетки – потрібне використання відповідного блоку живлення необхідного номіналу, а при використанні світлодіодної стрічки на 220В використовується класична вилка, яка підключається через випрямляч. Вибір напруги залежить і від сфери застосування:

  • Сухе та провітрюване приміщення. У цьому випадку підходять LED стрічки на 12 та 24В з будь-яким рівнем захисту.

  • Приміщення підвищеної вологості або контакт із водою. Залежно від рівня вологості, вибирається різний індекс захисту – для встановлення біля умивальника достатньо IP64, а для роботи в душі – IP68. Оптимальна напруга – 12В.

  • Фасад будівлі та вулиці. Оптимальним рівнем будуть світлодіодні стрічки з оболонкою із силікону та рівнем захисту IP67, а номінальна напруга – 220В.

Напруга – це важливий показник. Якщо спробувати підключити світлодіодну стрічку з робочою напругою 220В безпосередньо в мережу, вона блиматиме з напругою 50 Гц, що створює дискомфорт для користувача.

Як поєднуються між собою світлодіодні стрічки?

Проста конструкція сприяє тому, що з'єднати світлодіодну стрічку між собою досить просто – за допомогою паяння або спеціальними конекторами. Кожен із способів має свої особливості:

  • Паяння. Вдається досягти акуратного і надійного з'єднання, яке не має недоліків. Монтаж значно повільніший і необхідно мати навички паяння, додаткові інструменти та витратні матеріали.

  • Конектори. Перевагою цього способу є максимально простий монтаж та демонтаж. Немає необхідності мати якісь особливі навички. Але згодом є можливість, що контакт відійде. У ділянках з'єднань стрічка погано прилипатиме до поверхні.

Коли з'єднуєте світлодіодну стрічку, потрібно уважно за тим, щоб було дотримано полярності. Якщо вона буде порушена, є ймовірність, що світлодіоди вийдуть з ладу, або просто не працюватимуть. Обов'язкове дотримання правильної полярності.

Які поверхні підходять для встановлення світлодіодної стрічки?

Як показує практика, встановити світлодіодну стрічку можна на будь-яких поверхнях. Зазвичай вона оснащується спеціальною клейкою основою, яка надійно буде фіксуватись на всіх поверхнях.

При монтажі ви без проблем можете відклеїти від поверхні, але через кілька днів зробити це буде досить складно. Важливо розуміти, що світлодіоди є чутливими до перегріву – при тривалій роботі з підвищеним рівнем температури вони світитимуть гірше, а після цього – виходять із ладу.

Якщо ви хочете уникнути таких неприємностей, установка LED стрічки повинна здійснюватися в місцях із гарною природною циркуляцією повітря. Ідеально – застосування пластин з алюмінію, які будуть основою для світлодіодів. Якщо дотримуватися цих правил, то прослужать вони значно довше.

Є поверхні, які самі по собі є досить хорошим провідником для тепла і не потребують додаткових підкладок з металу, наприклад, скло або глянцевая плитка. Важливо розуміти, що стрічки у силіконовій оболонці гірше віддають тепло. Якщо з'являється точкове уривчасте світло, тоді використовується спеціальний розсіювач.

Підключення та встановлення світлодіодної стрічки

Коли ви визначилися з тим, як з'єднати світлодіодну стрічку - конекторами або паянням, потрібно вибрати відповідний спосіб підключення:

  • використання кількох блоків для різних ділянок;

  • один потужний перетворювач, щоб живити всі відрізки;

  • за допомогою блока живлення з додаванням контролера/димера.

Незалежно від способу підключення при першому з'єднанні потрібно підключити до блока живлення, після чого перевірити наявність темних ділянок. Стандартно при довжині стрічки до 5 метрів рідко виникають такі проблеми. А якщо підключаються кілька відрізків, потрібно кожен живити від блоку живлення. При з'єднанні другого відрізка з першим, він світитиме гірше через падіння напруги.

Установка світлодіодних стрічок та підключення до перетворювача на 12-24 вольта

Підключення світлодіодних стрічок на 12 і 24 вольти до блоку живлення – це один із найпростіших способів. Особливу увагу слід проявити, коли підключаєш перетворюваа. Є універсальні блоки живлення, в яких є клеми під різні напруги.

Якщо ви вирішили підключити світлодіодну стрічку на 24 вольта для обладнання на 12 вольт, то поломки не відбудеться. Якщо підключити світлодіоди, розраховані на 12 вольт до клеми на 24 вольта, тоді виріб гарантовано вийде з ладу. Для підключення вам потрібно буде:

  • світлодіодна стрічка, яку ви плануєте підключати;

  • трижильний кабель із перетином 1,5 мм для підключення блоку живлення до мережі на 220В;

  • монтажний провід із перетином 1,5 мм, щоб з'єднати світлодіодну стрічку та підключити до блока живлення. Найзручніше використовувати провід в оболонці із силікону – він значно дорожчий, ніж у ПВХ обплетенні;

  • перетворювач живлення на 12 або 24 вольти з потрібним показником потужності;

  • при необхідності можна купити контролер, диммер і пульт управління - це спрощує управління.

Рекомендується ще на етапі установки подбати про те, щоб обладнання мало природну вентиляцію, що дозволить уникнути перегрів. Якщо є заземлення, тоді використовується кабель на 3 жили, а якщо ні – двухжильний.

Перш ніж розпочати безпосередньо підключення проводів до блока живлення, визначтеся, де нуль, фаза та заземлення. Якщо є сумнів, рекомендується довірити цю справу професіоналам. Зазвичай дроти позначаються так:

  • жовто-зелений колір – заземлення;

  • синій колір – нуль;

  • червоний колір – фаза.

Переплутати дроти – небезпечно, враховуючи, що ви маєте справу з напругою 220В, яка може бути небезпечною для життя та здоров'я людини. Коли проводи були ідентифіковані, потрібно їх правильно підключити до блоку живлення:

  • фаза - підключається до клеми L;

  • нуль – підключається до клеми N;

  • земля підключається до клеми з відповідним знаком.

Система може працювати і без заземлення, а лише з фазою та нулем. Але важливо розуміти, що без землі, на корпусі імпульсного блоку живлення може з'являтися статична напруга – це може спричинити дискомфорт при контакті з пристроєм.

Важливо розуміти, що вимикач у схемі: мережа 220 вольт – блок живлення – світлодіодна стрічка має монтуватись безпосередньо перед перетворювачем, а не після нього. У цьому випадку відключатиметься від мережі блок живлення та світлодіодна стрічка. Якщо перебуватиме за блоком живлення, тоді перетворювач буде постійно під напругою – це небезпечно для людини та самого обладнання.

Як підключити димер?

Незамінним помічником під час створення світлодіодного освітлення є диммер. Це спеціалізований пристрій, який дозволяє проводити контроль за яскравістю освітлення. Залежно від способу регулювання, димери можуть мати різний принцип роботи: поворотні, кнопкові, сенсорні, дистанційні.

Перед тим, як буде безпосередня установка, потрібно визначити кількість контактів, які будуть задіяні. Однотонні стрічки потребують двох контактів, RGB – чотирьох, а RGBW – п'яти. Підключення здійснюється наступним чином:

  • підключіть дроти, які йдуть від блока живлення до контактів димера "Power In" з дотриманням полярності;

  • до клем диммера “Output” потрібно підключити світлодіодну стрічку, аналогічно дотримуючись правильної полярності.

Якщо ви хочете спростити собі завдання, рекомендується використовувати дроти червоного та синього, або чорного кольору, які позначатимуться «плюс» та «мінус». Загалом, на це підключення димера є завершеним, після чого ви можете керувати температурою, яскравістю та/або кольором.

Чи можна різати світлодіодну стрічку?

Конструкція світлодіодної стрічки була створена таким чином, що користувач може створювати різні конфігурації, навіть з невеликих шматочків. Але треба розуміти, що різати світлодіодну стрічку можна виключно у спеціально відведених місцях, а не там, де заманеться. На світлодіодній стрічці є спеціальні позначки із ножицями, де можна відрізати без шкоди.

Як приклеїти діодну стрічку?

На звороті знаходиться клейова основа. Щоб дістатися до неї, вам потрібно буде тільки демонтувати тонку захисну плівку. Перед безпосереднім монтажем необхідно знежирити поверхню і дати їй висохнути. Найзручніше клеїти при напрямку до себе. Потрібно притискати її між світлодіодами. Для надійної фіксації після монтажу увімкніть підсвічування на 30 хвилин – воно прогріється, а потім вимкніть та натисніть по всій стрічці повторно.

Рекомендації щодо встановлення світлодіодної стрічки

  • Оптимально провести установку на алюмінієвий профіль, щоб забезпечити належний рівень відведення тепла, цим продовжуючи термін служби .

  • Важливо правильно вибирати перетин дроту – використовувати мідні дроти з розрахунком 1 мм на 10 ампер. І чим довше розведення, тим більше потрібен переріз магістрального кабелю.

  • Запитати котушку від кабельної магістралі можна скручуванням електропроводу, а потім паянням та ізоляцією, або швидко і надійно за допомогою клем «Ваго».

  • Коли вибираєте блок живлення, обов'язково залишайте запас потужності до 30%.

  • Уникайте стрибків напруги, оскільки це негативно вплине на якість всього освітлювального обладнання.

  • LED світлодіодні стрічки мають бути надійно захищені від сильних механічних навантажень та пошкоджень.

Техніка безпеки при підключенні світлодіодних стрічок

Важливо дотримуватися елементарної техніки безпеки, що дозволить уникнути неприємностей:

  • Не можна підключати світлодіодні стрічки, призначені для вулиці, усередині приміщень.

  • Обов'язково перевіряйте працездатність стрічки, підключаючи блок живлення.

  • Не вмикайте світлодіодну стрічку в котушці довше, ніж на 10 секунд – це призведе до перегріву.

  • Не перевищуйте напруги, оскільки має подаватися харчування, яке відповідає технічним характеристикам.

  • Різати стрічку необхідно лише у спеціально призначених місцях.

  • Завжди дотримуйтесь полярності, що дозволить уникнути поломки.

  • Не перекручуйте та не розтягуйте стрічку – мінімальний радіус вигину має бути 3 сантиметри.

  • Не можна стикувати дві смуги – підключення має бути паралельним.

  • Не варто проводити установку на поверхні, що нагріваються.

Очевидно, що підключити та встановити світлодіодну стрічку досить просто. Необхідно лише детально продумати всі етапи роботи та мати уявлення про те, яким має бути майбутній проект. Не варто ігнорувати правила безпеки та рекомендації, що дозволить вам у кожному окремому випадку досягати позитивних результатів.

Якщо у вас немає елементарних технічних навичок та знань, рекомендується довірити встановлення світлодіодної стрічки професіоналам. Це дозволить вам уникнути поломки купленої стрічки.