Власники приватних будинків та квартир прагнуть зробити своє житло індивідуальним, використовуючи різні інтер'єрні рішення. І одним із рішень для цього є використання ніші у стелі чи стіні, які роблять простір багаторівневим. Використання вставок за допомогою ніш здатні акцентувати увагу, візуально виділяючи окремі області приміщення.

Вони можуть бути використані для зберігання книг, підвіски картин, ікон, установки статуеток, акваріумів і т.д. Все це виглядає неймовірно красиво та стильно. Але ще ефектніше виглядатиме в тому випадку, якщо ніша буде доповнена світлодіодною стрічкою. Разом зі спеціалістами компанії PROLUM розглянемо докладніше, як обрати обладнання для ніші, як правильно встановити, основні правила та інші нюанси.

Світлодіодне підсвічування в ніші – особливість вашого дизайну

Світлодіодне підсвічування – це найбільш раціональне рішення в сучасній світлотехніці, якій немає альтернативи. Оптимально використовувати саме світлодіодні стрічки через те, що подібне рішення дає можливість створювати безперервну смугу світла.

Разом з цим, подібне світлове обладнання гарантує мінімальне споживання електроенергії, не потребує обслуговування, прості в плані установки, не потребують доопрацювання, згинання в управлінні, а також є можливість вибрати будь-який колір та відтінок. Потужності буде цілком достатньо для того, щоб висвітлити нішу, зробивши її більш привабливою. Але це за умови, якщо буде правильно обрано світлодіодну стрічку.

Тонкості вибору світлодіодної стрічки для ніші

Незважаючи на те, що процес монтажу займає мінімум часу, сам процес організації має низку нюансів, які потрібно враховувати. Необхідно зробити правильний вибір, залежно від необхідної яскравості та розмірів самої ніші.

Потрібно враховувати, що у глибокій ніші поглинається більшість світла, а вихідна яскравість – мінімальна. А в неглибоких нішах віддається велика кількість світла, тому можна використовувати невелику потужність. Розглянемо інші аспекти вибору.

12/24В чи 220В – що вибрати для ніші?

Важливо враховувати, що світлодіодна стрічка 220В це світлове обладнання, яке призначається для використання виключно на вулиці. Подібні модифікації випускаються в оболонці для захисту та не мають клейового шару для виконання монтажу. Установка проводиться за допомогою спеціально призначених кріплень. І недоліком є те, що такі стрічки мерехтять. На вулиці цього мерехтіння непомітно, але в кімнаті буде напружувати.

Світлодіодні стрічки на 12 та 24В є оптимальним вибором для використання всередині приміщення. Вони мають клейку основу, завдяки чому без проблем можна буде зафіксувати на різних поверхнях. Ефект мерехтіння повністю відсутній, тому стануть ідеальним рішенням для застосування всередині ніші.

Тип, щільність та потужність світлодіодів на стрічці

Від правильності всіх цих показників залежить яскравість та рівномірність свічення смуги освітлення. Якщо вибрана стрічка матиме достатню яскравість, але недостатня щільність діодів на погонний метр, тоді світіння буде нерівномірним, і ви зможете досягти бажаного результату. А достатній рівень щільності при недостатній яскравості сприятиме тьмяності підсвічування.

Потрібно звертати увагу на типорозмір, який позначається SMDXXXX і щільність розміщення може змінюватись, щоб отримувати приблизно однаковий результат. Наприклад, світлодіодна стрічка SMD3528 з кількістю діодів 120 штук – це оптимальне поєднання яскравості та рівномірності. А якщо будуть великі діоди, а їх кількість лише 60 штук, тоді свічення буде яскравим, але нерівномірним. Спростити вибір допоможе паспортна потужність на один погонний метр:

  • до 10 Вт – декоративне підсвічування для ніші;

  • 10-15 Вт – для додаткового освітлення;

  • більше 15 Вт – для основного освітлення.

З урахуванням цього ви можете обрати світлодіодну стрічку, яка стане гідним доповненням для ніші.

Кольорова гама

Тут все залежить безпосередньо від переваг власника об'єкту. Є можливість вибору монохромних моделей із освітленням у різних кольорах: жовтий, білий, червоний, синій тощо. Вони чудово підійдуть для створення колірного акценту.

Альтернативний варіант – це світлодіодна стрічка для ніші RGB, яка здатна світити будь-якими кольорами та їх відтінками, що можна вибрати за допомогою пульта керування. До того ж, можна буде змінювати інтенсивність світла.

Кольорова температура

Зір людини влаштований таким чином, що кожен з нас сприймає колірну температуру по-різному. Від особливостей сприйняття і залежатиме вибір стрічки:

  • теплий – відрізняється комфортністю та м'якістю для сприйняття;

  • нейтральний – чистий білий колір, що не дратує очі;

  • холодний - випромінює синю або блакитну тональність, не підходить для житлових приміщень.

Коли обираєте температуру кольору, необхідно враховувати навколишній інтер'єр та призначення приміщення. Якщо меблі та стіни в теплих тонах, тоді і свічення має бути теплим. Для робочих кабінетів та бібліотек чудово підходить холодний або нейтральний відтінок, який сприятиме підвищенню працездатності.

Блок живлення

Ми визначили, що для ніші потрібна світлодіодна стрічка на 12 чи 24В. Для коректної роботи такого обладнання потрібен блок живлення. Далі потрібно розрахувати загальну потужність світлодіодів, помноживши на паспортну потужність одного діода та їх кількість у відрізку.

Обов'язково потрібно додати запас від 20% до 30%, щоб гарантувати коректну роботу в будь-яких умовах. Для житлових приміщень не купуйте блок живлення з потужністю від 250 Вт, тому що вони доповнюються вентилятором, який працює досить гамірно.

Враховуючи все це, ви можете вибрати відповідне обладнання для підсвічування світлодіодної ніші стрічкою. Розглянемо особливості розміщення устаткування ніші.

Правила встановлення підсвічування у ніші за допомогою світлодіодних стрічок

  • Потрібно подбати про те, щоб яскравість не була інтенсивнішою за основне освітлення в кімнаті.

  • Досить цікавим рішенням є не повне підсвічування ніші в стіні, а декорування окремо кожної полички в ній.

  • Відтінок світіння вибирається, залежно від стилю та вашого настрою. Рожевий тон підійде для романтичного стилю, ніжно-жовтий – забезпечить затишок та комфортну атмосферу, а білий – вибір для мінімалізму чи стилю хай-тек.

  • Рекомендується зупинити вибір на м'якому розсіяному світловому потоці, а не на інтенсивному точковому підсвічуванні, який сприятиме підвищенню контрастності декоративними елементам всередині ніші.

  • У ніші, яка прикрашена фотографіями або картинами, встановлення світлодіодного підсвічування – обов'язкове, тому що при правильному виборі обладнання воно виставлятиме зображення найкращим чином.

  • Підсвічування ніші в стіні матиме велике значення при розміщенні порцелянових, металевих і скляних предметів з глянсовою поверхнею. Потоки світла будуть красиво підсвічувати та робити нішу ефектною.

  • Підсвічування має бути в міру, щоб не створити надто офіційну та холодну обстановку, замість спокійної та затишної атмосфери.

  • Підсвічування буде виграшним у тому випадку, якщо потрібно буде перетворити та відтінити предмети з кришталю, золота або аксесуари зі стразами. Такі речі оригінально мерехтітимуть під спрямованим потоком світла.

Якщо дотримуватися всіх правил, тоді підсвічування зможе надати інтер'єру обсягів, завдяки ефектній грі тіні та світла, а також насиченості кольорів. Існує велика кількість фотографій підсвічування ніш у стіні. З їх допомогою можна створити власний дизайн конструкції, не вдаючись до допомоги професійних дизайнерів.

Тонкощі створення підсвічування в ніші у різних приміщеннях

Кухня

При створенні гіпсокартонної ніші в інтер'єрі кухні потрібно особливу увагу приділити підсвічуванню. Встановлювати підсвічування в кухонній ніші можна як у верхній частині, так і з боків. Подібне освітлення створить особливу атмосферу для прийому гостей або сімейних вечерях.

Створюючи кілька гіпсокартонних коробів в інтер'єрі, потрібно буде, щоб вони були оформлені в одному стилі і мати аналогічне підсвічування. Але треба враховувати, що подібного освітлення буде недостатньо, щоб замінити основне, тому потрібно буде подбати про основне джерело світла.

При виборі підсвічування для ніші стіни в кухні рекомендується віддати перевагу лампам, що створює м'яке розсіяне свічення. Найбільш підходящий варіант для кухні - підсвічування з жовтим відтінком.

Вітальня

Особливої унікальності інтер'єру надає декорування ніші у стіні вітальні. Якщо ніша має невеликі розміри, тоді рекомендується зупинити свій вибір на одному точковому світильнику. А ніша з обох боків прикрашається за допомогою дзеркал, які дозволять конструкції сяяти і випромінювати приємне світло.

Спальня

Якщо не передбачити декоративне підсвічування ніші в спальні, то гіпсокартонна конструкція виглядатиме надто громіздкою і не гармонійною. Крім естетичних властивостей, подібне освітлення може мати і функціональні характеристики. Наприклад, якщо ви віддаєте перевагу читанню перед сном, тоді підсвічування ніші в стіні може використовуватися як нічник або настільна лампа.

Таке джерело світла буде не таким яскравим, але приємним для очей. За допомогою світлодіодної стрічки ніша в стіні змінюватиме колір, надаючи розслабляючого ефекту і створюватиме інтимну атмосферу.

Технологія встановлення світлодіодного підсвічування в ніші

Якщо планується встановлення підсвічування у ніші, тоді це рекомендується передбачити ще на етапі проектування та створення креслення конструкції. Подібним чином ви можете чітко визначити тип підсвічування. Сам процес встановлення підсвічування ніші світлодіодної стрічки складається з наступних етапів:

  • Електричні комунікації слід прокласти на етапі, коли повністю зібрано каркас майбутньої ніші. Кінці дротів мають бути виведені назовні, зашиваючи нішу листами гіпсокартону. Блок живлення для світлодіодної стрічки зашивайте всередину коробки.

  • Якщо плануєте встановлення точкового світильника, тоді в гіпсокартоні зробіть спеціальні отвори, в які вставляйте освітлювальні прилади. Перед встановленням їх контакти необхідно з'єднати всередину ніші з електричною проводкою.

  • Якщо проводиться установка світлодіодної стрічки для підсвічування, тоді рекомендується вибрати пристрій, що самоклеїться, зі світлодіодними лампами. Ріжте виключно за мітками, щоб уникнути пошкодження лампочок.

  • До блоку живлення стрічка підключається з урахуванням полярності, після чого перевірте працездатність та фіксуйте поверхню ніші у місцях, вказаних у дизайнерському проекті.

  • Стрічка може бути закріплена по внутрішній стіні ніші. Якщо ви хочете, щоб потік світла прямував усередину, тоді створіть спеціальний борт. З цією метою на краю отвору або виступу закріпіть стартовий профіль, а всередину смужку гіпсокартону.

  • Зовні обшити його ГКЛ або накладками із пластику/металу.

Враховуючи все це, ви можете створити оптимальне підсвічування ніші світлодіодною стрічкою, яка радуватиме вас своєю красою. У нас в інтернет-магазині ви можете купити все необхідне для підсвічування на будь-яких об'єктах.