У приватних будинках і великих квартирах є сходи, підніматися якими може бути небезпечно, особливо вночі. Щоб освітити собі сходи, треба було вмикати спільне світло. Але є більш практичне та привабливе рішення – це підсвічування сходів світлодіодною стрічкою, що зможе перетворити вигляд приміщення. Актуальне використання підсвічування на сходах абсолютно скрізь: приватні будинки, між поверхами чи басейном. Все залежить від обраного обладнання.

Якщо все виконати правильно, тоді підсвічування може вигідно прикрасити інтер'єр і позбавити користувача безлічі незручностей. Разом із фахівцями PROLUM розберемося, як правильно вибрати обладнання, особливості встановлення підсвічування сходів за допомогою світлодіодних стрічок та багато іншого.

Як обрати світлодіодну стрічку та інше обладнання для підсвічування сходів?

Для освітлення сходів як основного джерела штучного світла виступають світлодіодні стрічки, які мають самоклеючий шар. Це спеціальні смуги, виготовлені з гнучкого полімерного матеріалу, на яких із певною частотою встановлені резистори та світлодіоди. Все це поєднано в єдину систему завдяки тонкій підкладці, яка проводить струм.

Альтернативний варіант - діодні вбудовані світильники, які монтуються в бічну стіну біля сходів або порожнини сходів. Для захисту очей вони часто доповнюються спеціальною решіткою, щоб зменшити світіння. Але цей варіант поступається стрічковому діоду, який не має недоліків при організації такого освітлення. Справа в тому, що світильник потребує складного монтажу, а світлодіодна стрічка просто встановлюється. При виборі стрічки необхідно орієнтуватися на такі критерії:

  • Розмір діодів. Найбільш популярне рішення для сходів – це одноколірні стрічки з розміром діодів 35х28. Вони створюють яскраве штучне світло, яке достатнє для сходів. Якщо потрібно яскравіше освітлення на сходах, застосовуються світлодіоди SMD5050 (50х50).

  • Кількість діодів. Це не менш важливий параметр. Для сходового прольоту цілком достатньо моделей із кількістю 60 діодів на 1 метр стрічки. Але також можуть використовуватися моделі з великою кількістю – на 90 та 120 діодів.

  • Захист від зовнішніх факторів. Враховуючи специфіку розміщення стрічки, потрібно подбати і про безпеку. Щоб світлодіоди не були пошкоджені при вологому прибиранні, рекомендується віддавати перевагу моделям із рівнем захисту IP67/68. Таке обладнання має спеціальний захисний шар, який виключає потрапляння всередину води, що виключає замикання.

  • Вибір кольору та яскравості. Оптимальний колір світлодіодної стрічки для сходів – це білий, який забезпечує освітлення всіх сходів. Але, якщо ви хочете зробити унікальний дизайн, який підходить саме для вашого інтер'єру, тоді ви можете вибрати світлодіоди різного кольору: синій, зелений, жовтий, червоний, блакитний і т.д. Або купити RGB стрічку, щоб змінювати колір залежно від особистих побажань. Що стосується колірної температури, то оптимальний вибір – 3000К. Пам'ятайте, що на сходах освітлення більше зручності, а не краси.

Крім цього, для встановлення підсвічування на сходи, вам потрібні будуть такі матеріали: блок живлення, дроти, профіль для укладання дротів, деталі для кріплення. Не варто купувати світлодіодну стрічку на 220В, так як вона не ріжеться на маленькі сегменти, тому будуть складності при монтажі і мають потенційну небезпеку для дітей.

Купуючи всі матеріали, ретельно виміряйте всі елементи конструкції і купуйте із запасом на 10%, що дасть можливість уникнути багатьох неприємностей.

Як проводиться встановлення світлодіодного підсвічування на сходи?

  1. Проведіть розмітку. Спочатку необхідно провести розмітку майбутньої установки підсвічування. Виберіть відповідні місця, де кріпитимете проводку та профілі, блоки живлення та іншого обладнання. Також оберіть спосіб монтажу світлодіодних джерел.

  2. Створіть монтажні точки. За допомогою електричного дриля необхідно зробити отвори, через які закріплюватимуться деталі планового підсвічування.

  3. Встановіть профіль. Необхідно провести встановлення профілю для електропроводки та діодної стрічки із заздалегідь спаяними проводами, щоб підключити живлення.

  4. Відріжте необхідні шматки стрічки. У спеціально призначених місцях потрібно розрізати світлодіодну стрічку на відрізки необхідної довжини за нанесеними на ній мітками. За допомогою липкої основи або двостороннього скотчу потрібно приклеїти стрічковий діод до сходинки.

  5. Проведіть підключення світлодіодної стрічки. Необхідно все обладнання підключити відповідно до обраної схеми.

Як обрати відповідну схему освітлення?

Користувачеві необхідно визначитися з розміщенням підсвічування на сходах: у стіні, знизу, з обох боків, по всій ширині сходинки або по центру, на кожній другій сходинці. Кожен варіант виглядатиме досить ефектно та гарантуватиме високу практичність. Разом з цим, користувачеві потрібно визначитися зі способом керування підсвічуванням:

  • увімкнення за допомогою кнопкового вимикача;

  • включення/вимкнення датчиком руху;

  • використання прохідного вимикача.

Розглянемо кожен варіант докладніше.

Світлодіодне освітлення сходів із вимикачем

Якщо говорити про схеми підключення світлодіодної стрічки до сходів, тоді найпростіший варіант – це кнопковий вимикач. Під ступінчастими звисами чи поверхнях з обох боків потрібно зафіксувати світлодіодну стрічку.

Вмикати та вимикати підсвічування можна буде за допомогою кнопки, яку розташуєте у будь-якому зручному місці. Але світло горітиме постійно, поки не вимкнете. Недолік способу – велика витрата електрики. Але це не проблема, враховуючи, що світлодіоди в 10 разів економічніші за лампу розжарювання.

Цю схему можна оптимізувати – впровадити у систему реле часу. Світло загорятиметься і вимикатиметься у певний час, що дозволить знизити витрату електроенергії.

Світлодіодне освітлення сходів із вимикачем з контролером

Це автоматизована система, за якої датчики встановлюються навпроти першої та останньої сходинки. Коли система помітить рух, подається сигнал на контролер світлодіодного джерела та буде вмикатися світло для освітлення сходів для безпечного підйому. Також користувач має можливість встановити датчики на кожну сходинку, щоб вони включалися по черзі по ходу вашого переміщення. Враховуйте, що такий варіант потребує суттєвих матеріальних витрат.

Кожну із схем можна вдосконалити, залежно від особистих побажань. Все обмежується лише фантазією користувача.

Як прокладати дроти для підсвічування сходів світлодіодною стрічкою?

Професійні монтажники рекомендують сховати стрічку спеціально призначений короб. Це дає можливість захистити від потрапляння бруду та вологи. На всіх сходах, що підсвічуються, робиться накладка, яка захищає діоди від пошкоджень. Подібна накладка виготовлятиметься з алюмінієвого профілю – на нього необхідно наклеїти стрічку. З цією метою потрібно розрізати стрічку на відрізки однакової довжини, які відповідають ширині ступеня. Кінці оснащуються конекторами.

Перед наклейкою стрічки потрібно знежирити поверхню, а дроти затягнути через спеціально призначені щілини під сходами. На одному з прольотів закріплюватиметься кабель-канал, куди проводитиметься провід від кожного ступеня. Біля першого та останнього ступеня передбачається місце для кріплення чутливих датчиків, якщо використовується автоматична схема підключення.

Завдяки застосуванню кабельних каналів є можливість сховати дроти, тому вони виглядатимуть природно. Також є можливість вибору забарвлення, яке буде ідеально підходити під сходи.

При необхідності є можливість прокладання кабелів і без каналів - над сходами. Але в даному випадку псуватиметься зовнішній вигляд сходової системи. Оптимальний варіант – прокладати дроти із внутрішньої сторони, але не завжди є така можливість.

Послідовність підключення підсвічування на сходах

  1. Спочатку користувачеві потрібно обрати місце розташування коробки - ідеально, якщо буде під сходами в місці, де буде просто прокласти дроти з будь-якої ділянки.

  2. Від кожного ступеня потрібно прокласти дроти до монтажної шухляди – при прокладці потрібно позначити дроти маркером, щоб не заплутатися, звідки взявся кожен кінець дроту.

  3. Якщо використовується автоматична схема підключення, прокладіть дроти у місця встановлення датчиків.

  4. Проведіть дроти для прохідних вимикачів, які встановлюються в місцях початку та кінця сходів.

  5. Встановіть у короб контролер.

  6. Підключіть дроти до відповідних гнізд блоку.

  7. Підключіть живлення – ідеально для цього використовувати багатожильний, а не одножильний кабель.

  8. Переконайтеся, що вся схема та послідовність не порушені, чи правильно підключені дроти, чи не порушена полярність, а також чи збігається маркування на датчиках та керувальному блоці.

  9. Якщо все правильно, запустіть систему підсвічування та налаштуйте її.

Тонкощі роботи з проводами

При підключенні підсвічування сходів світлодіодною стрічкою потрібно буде працювати з проводами, що живлять. У деяких стрічках взагалі відсутні контактні проводи, а якщо і є - якість паяння може бути поганою. Щоб замінити контактний провід, потрібно буде малопотужний паяльник – до 40 Вт, щоб світлодіоди при паянні не перегрівалися.

Оптимальний розмір дротів – 0,75 мм перерізу, а довжина – від 20 сантиметрів. Коли встановлюється однобарвна стрічка, можуть знадобитися два дроти – червоний і чорний, які просто розрізнити, щоб не сплутати полярність. Якщо ви вибрали стрічку RGB, тоді потрібно більше дротів, але вони повинні відрізнятися між собою. Це дозволить уникнути помилок під час підключення до контролера.

З стрічкового боку дроту потрібно буде зачистити на 0,5 сантиметра, а з протилежного – до 1 сантиметра, після чого вже припаяти їх до стрічки, але щоб діоди не перегрівалися. На кінцях повинні бути контактні наконечники. Подібний варіант дозволяє поліпшити якість контакту в клемах живильного блоку. Щоб зафіксувати провід у наконечнику, забезпечивши якісне з'єднання, потрібно використовувати обжимання.

Усі місця з паянням мають бути якісно ізольовані. Для цих цілей можна використовувати термозбіжну трубку.

Підсвічування сходів світлодіодною стрічкою без датчика руху

Якщо в системі не планується використання датчика руху, тоді використовуються стандартні маршові та прохідні вимикачі. Зазвичай встановлюється два вимикачі. Перший там, де починається сходи, а другий – де закінчується.

Таким системам рекомендується встановити таймер, щоб гарантувати комфортне застосування освітлення сходів, тим часом економити на електриці. Вмикатимуться сходи виключно в певні періоди, після чого гастимуть автоматично. Подібне обладнання має декілька режимів:

  • основний режим - підходить для освітлення великих житлових просторів;

  • нічний режим – створює неяскраве світло, яке не засліплюватиме очі;

  • комплексний режим – передбачатиме роботу світлодіодів в обох зазначених режимах;

  • налаштування необхідного режиму проводиться самостійно користувачем.

Кожен зможе адаптувати освітлення сходів, залежно від своїх цілей та побажань.

Правила безпеки при встановленні та підключенні підсвічування сходів світлодіодною стрічкою

Загалом процес встановлення світлодіодної стрічки – це відносно простий процес. З ним зможуть впоратися навіть непрофесіонали, якщо дотримуватись рекомендацій. У цей час, потрібно дотримуватися рекомендацій щодо безпеки:

  • світлодіодна стрічка не повинна зазнавати механічних пошкоджень;

  • підключаючи з'єднання будьте обережні, щоб не зруйнувати та не пошкодити доріжки;

  • всі вироби повинні кріпитися та встановлюватись відповідно до загальної техніки безпеки;

  • при роботі суворо потрібно дотримуватись полярності;

  • оптимально застосовувати паралельне підключення;

  • джерела живлення повинні відповідати загальному навантаженню джерел світла.

Якщо дотримуватися всіх цих правил і рекомендацій, підсвічування сходів світлодіодною стрічкою радуватиме протягом тривалого часу. Ви можете провести встановлення з вимикачем або датчиком руху – все залежить від вашого бажання.

В інтернет-магазині PROLUM ви можете купити все необхідне, що потрібно для створення безпечного та ефектного підсвічування сходів світлодіодною стрічкою. А також наші фахівці проконсультують з питань, що цікавлять.