Звичайні лампочки з кольоровим склом уже давно канули в літо. Жоден дизайнер, що поважає себе, не використовує в інтер'єрі такі рішення. Їм на зміну прийшли ефективні, стильні та економічні світлодіодні стрічки.

Якщо раніше вони використовувалися виключно для зовнішньої реклами, ніш, багаторівневих стель або декору арок, то сьогодні застосовуються як основне джерело світла. Але настільки ефективна світлодіодна стрічка буде виключно у тому випадку, якщо була правильно обрана.

Разом зі спеціалістами PROLUM спробуємо розібратися з тим, як обрати світлодіодну стрічку та додаткове обладнання до них, на які критерії звернути увагу.

Колір світіння

Глобально можна виділити дві основні категорії світлодіодних стрічок – SMD (однокольорові) та RGB (багатокольорові). Однозначного рішення, який варіант краще не існує, оскільки все залежить від інтер'єру, бюджету і завдань освітлення.

Однокольорові світять лише одним відтінком. Яким буде, залежить від типу встановленого кристала. Слід зазначити, що моделі з білим кольором найбільш бюджетні, а моделі з червоним, синім, зеленим кольором коштують дорожче.

Аналогічно і ті стрічки, які створюють проміжний колір – помаранчевий, фіолетовий, бірюзовий коштують дорого. Кольорові зазвичай застосовуються як декоративне підсвічування, а біле може використовуватися як робоче освітлення, наприклад, робоча зона на кухні.

Багатокольорові світлодіодні стрічки здатні працювати у різних відтінках. Вони встановлені червоні, зелені та сині кристали. Створення різних відтінків забезпечується одночасне світіння трьох кристалів з різним рівнем інтенсивності – вони поєднуються та створюється бажаний відтінок.

Важливо враховувати, що такі стрічки не здатні світити лише білим кольором. Якщо вам важлива наявність білого світіння, тоді рекомендується обрати для себе світлодіодну стрічку RGBW.

Відтінок свічення, його яскравість та інтенсивність визначаються спеціальним контролером для RGB стрічок, який є обов'язковим елементом для роботи такого освітлювального обладнання. Мають знижений рівень світіння, тому не можуть використовуватися як основне джерело світла. Є модифікація RGBWW – це більш функціональні моделі, які можуть працювати у широкому діапазоні – холодне та тепле біле світло.

Яскравість

Коли обираєте світлодіодну стрічку, не менш важливим критерієм є яскравість. Залежить вона від таких критеріїв, як розмір світлодіода, їх щільність на стрічці та якість самих кристалів. Про розміри діодів просто дізнатися – вони позначаються після абревіатури, наприклад SMD3528. Це означає, що дана модель монохромна, а розмір кожного діода – 35х28.

Аналогічно ви можете дізнатися про щільність розташування діодів. Мінімально допустима їхня кількість – це 30 одиниць. Максимальна кількість залежить безпосередньо від розміру самих діодів. Якщо брати до уваги той самий SMD3528, то в них може вміститися 280 штук, а при розмірі SMD5630 - тоді 72 діода.

Якщо ви шукаєте світлодіодну стрічку для створення декоративного підсвічування, тоді цілком достатньо 30-60 діодів. Якщо планується як основне висвітлення, тоді прекрасним вибором буде дворядна або однорядна на 120 діодів і більше.

Щоб визначитися з потрібним рівнем яскравості для відвідування, потрібно орієнтуватися на потужність – стрічки 10 Вт на метр підходять для декоративного підсвічування, а для основного освітлення краще обрати рівень потужності від 14,4 Вт на метр.

Блок живлення

Незалежно від різновиду, для їхньої коректної роботи потрібен блок живлення. Деякі впевнені, що їхня потужність має бути еквівалентною потужності. Щоб уникнути будь-яких дефектів під час роботи, необхідно до потужності додати 20-30% запасу. При будь-яких стрибках напруги або зміни роботи мережі не буде ніяких дефектів в роботі. Зазвичай потужність вказується на метраж, потрібно просто визначити цей параметр та помножити кількість метрів, після чого додати запас 20-30%.

Потрібно також враховувати той факт, що потужні блоки живлення від 250 Вт працюють шумно через вбудований вентилятор. Шум не сильний, але вночі у спальні може створювати дискомфорт. Для житлових приміщень краще використовувати два блоки живлення, до яких підключити два аналогічні відрізки стрічки. Блок живлення не рекомендується встановлювати за натяжною або підвісною конструкцією, оскільки з часом може знадобитися заміна.

Також зверніть увагу на робочу напругу світлодіодної стрічки. Якщо застосовується обладнання на 12В, тоді блок живлення повинен бути з перетворенням 220 на 12 вольт.

Контролер для RGB стрічки

Для світлодіодних стрічок RGB проводиться аналогічний розрахунок потужності. Але додатково необхідно купувати контролер. Його потужність дорівнює потужності адаптера. З його допомогою можна буде запускати різні програми, змінювати насиченість та колір. Монтується між блоком живлення та стрічкою.

Існують прості контролери, які вміють тільки перемикати кілька кольорів, а також дорогі моделі, які дають можливість створювати ефект вогнів, мерехтіння і т.д. Контролер з інфрачервоним пультом дає можливість керувати підсвічуванням дистанційно. А також є контролери Wi-Fi, до яких можна підключити смартфон. Можна настроювати тисячі відтінків та десятки режимів роботи.

Індекс захисту

Важливо правильно обрати індекс захисту, залежно від місця встановлення. Вони мають різний рівень захисту від вологи і пилу, що позначається абревіатурою IPХХ. Замість ХХ зазначаються дві цифри, де перша свідчить про захист від шкідливих частинок, а друга – захист від вологи. Вибір індексу захисту залежить від того, де планується застосування:

  • IP20 – для житлових приміщень;

  • IP43/44 – для робочої зони на кухні, плінтусів;

  • IP54/55 – для застосування на вулиці

  • IP67/68 – підійдуть для використання у басейнах та біля фонтанів.

Ті моделі, які не захищені від дії вологи, без покриття силіконом або ПВХ. Це негерметичні вироби. Але не перегріваються і чудово відводять тепло. Вони здатні гарантувати користувачеві більше світла, ніж герметичні опоненти. Виробник використовується у герметичній стрічці менш потужні кристали, щоб виріб не нагрівався.

Максимальний захист від пилу і вологи забезпечується за допомогою трубки ПВХ, але вони застосовуються виключно для підводного підсвічування. Блок живлення для таких стрічок повинен бути аналогічним захисту, що і стрічка.

Не варто думати, що світлодіодна стрічка з максимальним рівнем захисту буде добрим варіантом для сухого приміщення. За невідповідних умов, коли буде висока температура та низька вологість повітря, силікон тріскатиметься та обсипатиметься.

Вибір проводів

Навіть якщо ви обрали якісну стрічку та відповідний блок живлення, система може функціонувати некоректно через низьку якість проводів. Необхідно використовувати виключно мідні дроти, а перетин розраховується наступним чином – на 10 ампер потрібен перетин 1 мм дроту.

Спочатку порахуйте загальну потужність, а також поділіть на напругу, в результаті чого отримаєте кількість амперів. Також сила струму може бути зазначено в характеристиках. Рекомендується вибрати дроти, відштовхуючись від параметрів блоку живлення. Адаптер повинен без проблем витримувати стрибки напруги, з чим не впорається тонкий провід. Сам блок живлення до мережі може підключатися за допомогою стандартного кабелю 220В.

Оцінка якості світлодіодної стрічки

Це важливий параметр вибору, але з ним не завжди може впоратися навіть професіонал, не кажучи вже про звичайних покупців. Деякі виробники продають відверто низькоякісні світлодіодні стрічки, які здатні назавжди відбити бажання користуватись таким освітлювальним обладнанням. Коли оцінюєте якість світлодіодної стрічки, потрібно орієнтуватися на такі критерії:

  • резистори та світлодіоди повинні бути розташовані максимально акуратно та рівно;

  • захисне покриття має бути розташоване по покриттю рівномірно;

  • краї мають бути рівними, без будь-яких дефектів;

  • на резисторах має бути напруга 150 Ом або 300 Ом залежно від модифікації обладнання;

  • яскравість свічення на кожній ділянці діодів має бути рівномірною;

  • кожен діод повинен світити при однаковій температурі – подивіться на увімкнену стрічку через окуляри;

  • якісна стрічка повинна зберігати згин деякий час після згинання;

  • обов'язково наявність логотипу – це піклуються відповідальні бренди.

Навіть якщо світлодіодна стрічка була обрана гарної якості, а блок живлення – низької якості, є ймовірність того, що обладнання швидко стане непридатним до використання. Це з тим, що устаткування буде перегріватися під час роботи, що прискорює їх «старіння». Рекомендується для монтажу придбати спеціальний алюмінієвий профіль з прозорою кришкою, які якісно відводять тепло.

Місце встановлення

При виборі світлодіодної стрічки необхідно враховувати функції, які покладаються на неї. Те, чи буде використовуватися як основне або декоративне освітлення, а також специфіка місця встановлення - температура і вологість. Загалом можна орієнтуватися на такі дані:

  • Підсвічування робочої зони на кухні. Підходять однобарвні білі світлодіодні стрічки, які мають рівень захисту IP43/44.

  • Освітлення гаража. Аналогічно підходить яскрава біла стрічка з високим захистом від пилу та вологи.

  • Спальня чи зал. Можна вибрати однобарвну неяскраву або багатобарвну. Захист від води не потрібний, важливо більше подбати про приємне свічення.

  • Натяжна або підвісна стеля. Потрібні яскраві однокольорові стрічки з розрахунком світлового потоку, щоб забезпечити комфорт у приміщенні.

  • Ванна кімната. Використовуються захищені стрічки з індексом захисту IP43/44. Для стелі використовуються однобарвні стрічки, а для підсвічування ніш, дзеркал, ванни – RGB-стрічка.

  • Дитяча кімната. Не рекомендується вибирати надто яскраві моделі з м'яким приглушеним світінням. Світлодіодна стрічка встановлюється для оздоблення інтер'єру або в ігровій зоні.

  • Полиці шаф. Ви можете вибрати найпростішу стрічку, в якій немає захисту від зовнішніх факторів.

  • Підсвічування арок. Застосовуються спеціальні стрічки, які можуть згинатись навіть до 90 градусів.

  • Вулиця. Використовуються стрічки для освітлення із захистом IP54/55 та напругою 220В. Не потребують блоку живлення, застосовується випрямляч напруги.

  • Підводне освітлення. Потрібні стрічки, розташовані у коробі ПВХ. Колір потрібно обирати самостійно, все залежить від ваших побажань.

Тобто завжди орієнтуйтеся на те, де буде встановлена. Керуючись цими правилами, ви можете купити світлодіодну стрічку для подіуму, ніші, стелі, плінтуса для підлоги, барної стійки, карниза, сходів або навіть для меблів. Все залежить від ваших уподобань.

Якщо у вас виникнуть якісь складнощі під час вибору відповідної світлодіодної стрічки, можете розраховувати на підтримку фахівців нашої компанії. Ми допоможемо вибрати, а також надамо виключно якісну продукцію, яка відповідає міжнародним стандартам якості та безпеки.