Для коректної роботи світлодіодного неону потрібна наявність постійного струму з напругою 12, 24 та 220В. У житлових приміщеннях стандартно використовуються моделі з напругою 12 і 24В. Але із стандартної побутової розетки обладнання отримує 220В, від яких неонова стрічка просто згорить. Уникнути цього дозволяють спеціальні перетворювачі – блоки живлення.

Але далеко не всі блоки живлення для неонової стрічки однаково підходять. При виборі потрібно враховувати безліч параметрів, тому що від правильності вибору залежить не тільки зручність монтажу та привабливість готового освітлення, а й безпека. Разом із фахівцями PROLUM розберемося докладніше, як вибрати блок живлення для неонової стрічки.

Критерії вибору блоку живлення для неонової стрічки

Рівень напруги

У блоці живлення рівень напруги має бути аналогічним як показник світлодіодної стрічки. Якщо підключити блок живлення на 12В до стрічки 24В, вона просто не буде працювати, а якщо навпаки, тоді світлодіодна стрічка просто згорить.

Слід зазначити, що низьковольтні моделі є більш безпечними, оскільки немає ймовірності ураження електричним струмом і займання. Вони значно простіше в плані підключення, так як не потрібний паяльник або інші інструменти може використовуватися конектор.

Рівень потужності

При виборі блока живлення слід брати до уваги рівень потужності. Це дає можливість уникнути мерехтіння та стрічки працюватимуть яскраво, як заявлено виробником. Якщо блок живлення нижче потужності, тоді яскравість буде значно нижчою, або обладнання не працюватиме. Щоб уникнути помилок при виборі потужності блока живлення, перед покупкою необхідно прорахувати потрібний показник.

Принцип підрахунку є максимально простим – все залежить від потужності стрічки. Вона ж включає сумарну потужність всіх світлодіодів, які знаходяться в єдиному ланцюгу. Вам не потрібно автоматично розраховувати кількість діодів, а просто подивіться в техпаспорті – потужність на один погонний метр стрічки. Отриману суму потрібно буде помножити на метраж стрічки.

Додатково потрібно враховувати коефіцієнт запасу, що дорівнює 1,15. Запас потужності роблять для безперебійної роботи освітлення. У тому випадку, якщо в мережі не вистачатиме потужності, тоді неонова стрічка буде мерехтіти і через це вони швидше вийдуть з ладу. Для вуличних неонових стрічок потрібен ще більший запас, тому що в них вища втрата потужності через вплив зовнішніх факторів.

Вартість

При виборі блоку живлення важливо враховувати вартість обладнання. Усього можна виділити 3 категорії:

  • Бюджетні. Це обладнання з низькою якістю, де використовуються дешеві матеріали та компоненти. Вони мають низький індекс захисту, тому вони виходять з ладу значно швидше.

  • Стандартні. Це досить якісне обладнання, якого більшість на ринку, але такий блок живлення є актуальним лише для нормальних умов експлуатації, без екстремальних перепадів температур.

  • Преміальні. Найбільш дорогі блоки живлення, які мають якісну сборку, не бояться пилу, вологи та механічного впливу. Застосовуються на вулиці навіть у складних умовах експлуатації. Для зручності встановлення у них є вушка. Перевагою преміальних блоків живлення є тривала заводська гарантія.

Вибір залежить від бюджету та місця, де плануєте використовувати обладнання.

Матеріал корпуса

При виробництві корпусу блоку живлення використовується один із матеріалів:

  • Метал. Це надійні та міцні моделі, які стійкі до зовнішніх факторів. До того ж метал значно краще відводить тепло, якщо порівнювати з пластиковим опонентом. Підходять для встановлення на вулиці у складних умовах експлуатації.

  • Пластик. Це блоки живлення нижче міцності, значно гірше відводять тепло, але значно дешевше і їх цілком достатньо для використання в домашніх умовах.

При виборі орієнтуйтесь на бюджет і те, де плануєте установку.

Вентиляція

Блок живлення потребує охолодження, що продовжує його термін служби. Залежно від моделі, можливо 2 види охолодження:

  • Пасивне. Процес охолодження здійснюється через поверхню корпусу. Щоб забезпечити кращу тепловіддачу, часто використовуються ребра та отвори.

  • Активне. У корпусі блоків живлення з активним охолодженням є вентилятор невеликого розміру, який охолоджує всю систему. Це дає можливість виробнику встановлювати потужнішу «начинку». Якщо порівнювати з пасивними, то працюють вони значно голосніше, а згодом шум лише зростає. Для спальні такий варіант явно не підходить, але для торгового центру чи вулиці – оптимальний варіант.

Якщо ви плануєте встановлення потужної системи освітлення, то вам потрібен блок живлення з активним охолодженням. Для домашнього використання цілком достатньо з пасивною вентиляцією.

Герметичність

При виборі блоку живлення потрібно орієнтуватися на рівень герметичності. Усього можна виділити 3 категорії:

  • Герметичний (IP66-68). Це найгерметичніші моделі, які повністю захищені від вологи. Усередині розташована залита у компаунд електроніка, а також за допомогою силікону ізольовані контакти.

  • Напівгерметичний (IP54). Блок живлення із суцільним, але не герметичним корпусом із пластику або металу. Завдяки своїй конструкції може захистити контакт із струмопровідними елементами, але можливе попадання всередину невеликої кількості пилу.

  • Негерметичний (IP20). Устаткування із пластиковим або металевим перфорованим корпусом. У конструкції передбачені отвори, що роблять електроніку вразливою перед вологою і пилом, але мають хорошу систему охолодження. Блоки живлення з перфорацією використовуються в закритому сухому приміщенні, де немає високої вологості.

Вибір залежить від того, де планується встановлення. Якщо на вулиці, тоді негерметичний блок живлення не зможе відпрацювати жодного дня.

Клас захисту

Ще один показник, який також пов'язаний із рівнем захисту блоку живлення. Позначає клас захисту показником IPXX, де замість “XX” вказується певна цифра, що свідчить про рівень захисту блоку живлення. Перша цифра – рівень захисту від пилу та інших сторонніх предметів, а друга – рівень захисту від води.

Якщо взяти за приклад показник IP22, то це свідчить про те, що предмет стійкий до безпосереднього контакту, а також не боїться попадання води на зовнішній корпус. Серед блоків живлення найбільш захищеним є IP68. Йдеться не лише про герметичність, а й про захист від вологи. Вони можуть навіть витримати занурення у воду на короткий час.

Розмір

Цей показник ніяк не впливає на рівень функціональності, але впливає на зручність монтажу. Перш ніж вибрати та купити блок живлення, потрібно виміряти розміри, де він перебуватиме. Особливо це важливо, якщо планується встановлення в обмеженому просторі. Потужні моделі зазвичай величезного розміру. Але є окрема категорія – блок живлення SLIM.

Це мініатюрні блоки, які за розміром не більше сірникової коробки. Вони прості в установці і практично непомітні. Будуть чудовим вибором, якщо ви плануєте встановлення у вітрині, меблях або в салоні автомобіля. Але через їхні скромні розміри вони не такі довговічні. Перевага великих моделей в тому, що вони можуть містити не тільки безпосередньо блок живлення, але також приймач і диммер.

Як зробити правильний вибір блока живлення?

Вибір БЖ для неонової стрічки залежить від того, де ви плануєте проводити установку. Якщо ваша мета встановити освітлення в офісі або в приватному будинку, тоді достатньо звичайної моделі з негерметичним корпусом.

Для сирих приміщень із підвищеною вологістю наявність високої герметичності – це ключова умова. Якщо установка проводиться десь на пекарні або іншому гарячому виробництві, тоді використовується потужний герметичний блок живлення з кулером.

Вуличне освітлення обов'язково має супроводжуватися блоком живлення з максимальним індексом захисту, а потужність залежить від того, яке освітлення ви плануєте. І одне з важливих правил - віддавайте перевагу виключно продукції відомих брендів, які відповідають за свою продукцію. Від цього залежить ефективність, надійність та безпека всієї системи освітлення.

В асортименті PROLUM ви знайдете винятково якісні блоки живлення з усіма сертифікатами якості. А фахівці допоможуть вибрати відповідне рішення індивідуально для вас.