Дитяча кімната – це місце, яке відіграє найважливішу роль життя дитини. Саме тут він спить, грає, навчається та пізнає світ. Тобто проводить більшу частину свого вільного часу. І те, наскільки буде правильно організована дитяча кімната, залежить комфорт та розвиток протягом усього дитинства.

І йдеться не лише безпосередньо про дизайн дитячої кімнати, щоб та відповідала його побажанню, але також має бути правильно організовано освітлення у дитячій кімнаті. Разом з експертами компанії PROLUM спробуємо в деталях розібратися з тим, яким має бути освітлення, щоб позитивно впливало на розвиток та здоров'я.

Основні рекомендації щодо освітлення дитячої кімнати

Якщо вірити експертам, то від освітлення у дитячій, де дитина грає, відпочиває, вчить уроки і просто займається всім, що їй цікаво, залежить не лише настрій, а й навіть здоров'я. Важливо розуміти, що висвітлення повною мірою впливає на психіку, тому батьки повинні приділити йому особливу увагу.

З метою організації повноцінного освітлення необхідно використовувати різнопланові джерела світла – природне, спрямоване, точкове та загальне. Яскравість має бути такою, щоб світіння було комфортним, не сліпило очі. При цьому має бути досить яскравим, щоб при заняттях різними справами дитина не псувала собі зір.

Не варто наївно вважати, що досить просто повісити світильник у вигляді улюбленого персонажа мультяшного або з веселим декоративним елементом. Останнє, про що варто думати, це саме дизайн. Важливо звертати увагу саме на технічні характеристики – температуру світла та потужність, оскільки ці параметри є значно важливішими для створення сприятливого середовища для розвитку.

При правильному підході батькам вдається активувати сили організму, налаштовувати на відпочинок, розслабляти, тому потрібно організувати не тільки загальне, але й зональне освітлення у різних частинах кімнати – біля робочого столу, ліжка тощо.

Різновиди джерел освітлення для дитячої кімнати

Залежно від різновиду світла, джерело може бути штучним та природним. У дитячій кімнаті важливо грамотно комбінувати ці види освітлення, щоб вони працювали на користь дитини, а не навпаки.

Природне освітлення 

Сонце - це основне природне джерело освітлення. Неможливо уявити кімнату для дитини, в якій немає вікон, тому вдень у приміщення обов'язково мають проникати сонячні промені. Це не просто буде впливати на комфорт, але і принесе користь для організму, що росте. Категорично заборонено повністю змінювати природне освітлення різного роду світильниками, навіть якщо вони правильно вибрані.

Штучне освітлення

Штучне освітлення – це абсолютно кожен освітлювальний прилад, який було встановлено. Це можуть бути мініатюрні точкові світильники, велика люстра, настінна бра, настільна лампа, нічник на тумбочці біля ліжка тощо.

Водночас освітлення дитячої кімнати може бути доповнене світлодіодними стрічками або іншими нестандартними приладами. Але, незалежно від різновиду, ваше завдання звертати увагу на правила екологічної та електричної безпеки.

Для організації загального освітлення найраціональнішим рішенням стане люстра під стелею. Загальне джерело світла має обов'язково бути присутнім, воно становить загальне світло. Як показує практика, одна люстра не здатна висвітлити абсолютно кожен куточок у кімнаті досить добре, тому загальне світло доповнюється іншими джерелами меншої потужності та розміру, які знаходяться локально та висвітлюють певну ділянку простору.

Тонкощі освітлення для ігрової та робочої зони дитини

Під робочою зоною має на увазі комп'ютерний та письмовий стіл. Це саме те місце, де дитина навчатиме уроки і готуватиметься до занять. Хоча ця зона актуальніша для дітей старшого віку, але рекомендується все відразу передбачити. Саме тут він буде готувати завдання, читати та писати, тому книги, карти та зошити мають висвітлюватися максимально якісно. Інакше є можливість зіпсувати зір дитині.

Щоб організувати освітлення робочої зони, зазвичай застосовують настільні світильники з нейтральним або холодним світлом. Рекомендується обирати моделі лаконічного дизайну, щоб яскравий елемент, малюнок чи улюблений герой не відволікали під час навчання.

Що стосується ігрової зони, то тут все трохи інакше. Цей простір розвиває уяву, стимулює фантазію та реалізує творчий потенціал дитини, тому тут підійдуть світильники з фарбами, насичених відтінків та хитромудрих форм.

Тут можуть встановлюватися декоративні світильники із забавними малюнками чи безпечна гірлянда. Але потрібно розмістити освіту тельне обладнання таким чином, щоб він не заважав дитині, в цей час, достатньо висвітлював простір у зоні ігор.

Тонкощі освітлення ліжкової зони

Висвітлення у дитячій кімнаті обов'язково має на увазі наявність нічника. Це світильник малої потужності, який може використовуватися для читання, або увімкнути, коли прокинувся до туалету. Знаходиться зазвичай у доступній близькості від ліжка, але при виборі потрібно враховувати міцні моделі, що не б'ються, які мають закриту лампу, щоб дитина не змогла випадково розбити обладнання рукою.

Підлоговий та настінний світильник у дитячу – ідеальний симбіоз

Світильники на стіні можуть служити не тільки як додаткове джерело світла, але також чудовий декор. Рівень потужності вибирається залежно від потреб, але найчастіше використовуються моделі з не високою потужністю, щоб забезпечити затишну атмосферу та організувати освітлення окремих зон у дитячій кімнаті.

Аналогічно можна встановлювати підлоговий світильник у дітей. Але тут потрібно бути обережним, щоб дитина не мала доступу до розеток або дротів, а також вона не змогла поранитися в частини світильнику, що виступають, відламати окремі деталі або повністю розбити. Торшери категорично не рекомендується встановлювати.

Як зробити освітлення дитячої кімнати безпечним?

Батьки повинні дбати про те, щоб освітлення у дитячій кімнаті було не лише ефективним та комфортним, а й безпечним. Для цього необхідно врахувати низку нюансів. Кожен із освітлювальних приладів повинен виготовлятися з екологічно чистих матеріалів, щоб при нагріванні не було викиду токсичних речовин. Також сам корпус не повинен руйнуватися згодом.

Якщо йдеться про найменших дітей, тоді кожне джерело світла, включаючи вимикачі та проводи повинні бути недоступними – якомога вище або закриті за допомогою щитів, коробок або інших інтер'єрних конструкцій. Маленькі діти найбільш любознавчі, тому можуть пошкодитися від електрики.

Незалежно від віку, не рекомендується низько підвішувати освітлювальні прилади в кімнаті – при активних іграх їх легко зачепити або розбити іграшками. Світильники повинні бути закриті – це буде гарантією, що дитина не отримає опіку об лампу.

Важливо вибирати освітлювальне обладнання надійного типу, а кріплення має бути надійним, оскільки неміцно закріплений кронштейн для світильника рано чи пізно може призвести до падіння світильника. Також мають бути якісні аксесуари, якими провадиться підключення.

Вимоги до температури освітлення для дитячої кімнати

  • Нейтральний (4000 К). Це освітлення підійде для того, щоб організувати загальне або додаткове освітлення в будь-якій зоні кімнати. Може використовуватися лише один показник нейтрального світла, оскільки це може негативно вплинути на настрої та здоров'я дитини. Нейтральне освітлення дитячої є універсальним.

  • Теплий (2700 К). Це показник затишного освітлення, яке буде оптимальним, щоб створити розслаблюючу атмосферу, тому такий світильник буде доречним варіантом для світильника над ліжком або на тумбочці.

  • Холодний (6000-7000 К). Саме це освітлення використовують у бізнес-центрах, адже здатне активізувати розумову діяльність, тому світильники з холодним білим світлом можна встановити у робочій зоні, де дитина вивчає уроки.

Рівень освітлення у дитячій кімнаті

Прагніть досягти оптимальних показників освітленості у дитячій кімнаті – це від 200 до 400 люменів на квадратний метр кімнати. На кожній лампі вказується, скільки вона видає.

Знову ж таки, якщо світла буде менше, тоді це може негативно вплинути на зір, тому що дитина постійно напружуватиме очі, навіть під час ігор при зборі конструктора або читанні. Якщо світла занадто багато, тоді це дратуватиме очі, сприятиме підвищенню втомлюваності та дратівливості.

Коефіцієнт пульсації та кольору

Навіть найякісніші лампи пульсують під час роботи. Важливо вибрати таке джерело світла, в якому коефіцієнт пульсації буде трохи більше 5%. Інакше це може негативно позначитися на здоров'ї дитини. Сама по собі пульсація непомітна для людського ока, але сприяє втомі очей, втомлюваності, головному болю та заважає нормально концентруватися.

Для грамотного вибору освітлення в дитячу кімнату, потрібно також звертати увагу на індекс передачі кольору - лампа не повинна спотворювати кольори. Щоб природно сприймати відтінки, потрібно вибрати джерело світла з індексом від 80 до 100, а за більш низьких параметрів кольору вони сприйматимуться неправильно.

Ключові принципи вибору освітлення до дитячої кімнати

  • Не варто встановлювати в дитячій кімнаті лише один світильник, навіть за умови невеликих розмірів кімнати. Оптимально використовувати одночасно кілька світильників різного плану із різною або однаковою потужністю. Все залежить від локалізації.

  • Завжди звертайте увагу на матеріали, з яких виготовлений світильник. Йдеться не тільки про міцність матеріалу для виключення його пошкодження, а й про екологічну безпеку. Також усі освітлювальні прилади нагріваються до певної міри, тому навіть при нагріванні світильник не повинен виділяти шкідливих речовин та відповідати пожежній безпеці.

  • Установка освітлення в дитячій кімнаті (рекомендується і в інших) повинна проводитись під контролем професіоналів, які знають, як безпечно та правильно підключити кожен пристрій.

  • Дизайн світильника обов'язково повинен до вподоби дитині, якщо будуть відповідати іншим параметрам. Зазвичай, це світильники з мультяшними героями, малюнками, машинками та іншими барвистими елементами. Але не забувайте про те, що світильник не повинен порушувати загальну концепцію інтер'єру.

Що рекомендують психологи батькам?

Дитячі психологи зійшлися на думці за такими правилами вибору світлодіодного освітлення:

  • Враховуйте вік, заняття, захоплення та режим. Якщо ви купуєте освітлення в дитячу кімнату для немовляти, яке лежить та дивиться вгору, тоді світло має бути середньої інтенсивності та розсіяним. Школярі більшу частину часу займаються навчанням, тому робоча область має оснащуватися спрямованим світлом, щоб не створювалася тінь. Можна вибрати споти магнітних трекових систем, що регулюються.

  • Завжди пам'ятайте про зонування простору. Комфортних умов можна буде досягти тільки в тому випадку, якщо основне світло поєднуватиметься з другорядним та декоративним.

  • Керуйте освітленням. Щоб підлаштовувати під себе освітлення, можна купити світильники з диммером.

  • Пам'ятайте про темперамент. Діти за своєю натурою темпераментні та їх складно укласти спати. Якщо ви хочете з цим справлятися без проблем, вимикайте основне джерело світла і включайте м'яке декоративне освітлення.

Враховуючи всі ці принципи, ви зможете домогтися освітлення в дитячій кімнаті, яке буде комфортним, безпечним та сприяє розвитку дитини. Не забувайте прислухатися до побажань своєї дитини.