Все освітлювальне обладнання, яке застосовується для освітлення, відрізняється кольором світіння. Його наші очі бачать у хвильовому діапазоні – від помаранчевого до синього. Використовується умовний поділ видимого світла на теплий, холодний та нейтральний.

Коли людина вибирає світильник, їй потрібно враховувати, що кожен тип світіння зовсім по-різному впливає на людину, тому необхідно правильно вибрати потрібний варіант. Докладніше розберемося, яке світло краще - тепле або холодне, а також деякі нюанси про колірну температуру, в цілому.

Що таке колірна температура?

Людині може здатися, що світло безбарвне. Але, коли уважно придивитися, то можна помітити, що штучне та природне освітлення має свій відтінок. Вранці та при заході сонця промені сонця жовтіють – це теплий колір. Взимку похмурий день на ньому більше блакитних тонів – це холодний. Що стосується нейтрального, то це освітлення в безхмарний опівдні.

Світильники та світлодіодні лампи, як і природні промені, можуть забезпечувати різне світло – холодне, тепле та нейтральне. А сучасне обладнання дозволяє навіть регулювати відтінок освітлення.

Як вимірюється колірна температура?

Вищезгадані відтінки освітлення – це колірна температура. Вимірюється вона в кельвінах, а позначається літерою "К". Починається шкала з 800 К. Цей показник відповідає яскравому світінню червоний розпечених тіл. Завершує відтінок 20 000 К. Саме таке освітлення утворює небо в полярних широтах. Чим нижчий показник, тим тепліше світло, а чим вона вища, тим промінь стає холоднішим. Наприклад, свічення 1500 К тепле освітлення як воскова свічка, а значення 7500 К відповідає сутінкам.

Чому важливо правильно вибрати правильний відтінок?

Разом з розвитком LED-технологій з'явилася можливість не просто економити електрику, а й вибирати відповідний відтінок, залежно від функціональних цілей приміщення. Для багатьох це здається несуттєвим, але саме від освітлення залежить:

  • Активність та настрій людини. Один колір бадьорить і підвищує увагу, а інший – розслабитися. Цю особливість колірної температури особливо зручне для освітлення приміщень різного призначення. Нижче розглянемо, як світло впливає на людину докладніше.

  • Сприйняття предметів та інтер'єру. Навіть малопомітний відтінок може повністю змінити кольори оточуючих речей. Цю особливість використовують дизайнери, коли оформляють інтер'єр та маркетологи, щоб привабливо уявити товари на вітринах.

Це свідчить, що колірна температура – це важливо.

Як колірна температура впливає на людину?

Багато хто вважає, що надто теплим чи надто холодний колір впливає на зір людини. Але це не так. На практиці все трохи інакше. Згубний вплив на зір може лише надто тьмяний або мерехтливий. Робота з дрібними предметами або читання при тьмяному освітленні змушує напружувати м'язи очей, що призводить до розвитку короткозорості та астигматизму.

Мерехтливий призводить до негативних наслідків у центральній нервовій системі. Це пов'язано з надмірною напругою центральної нервової системи при мерехтливому світлі, що підвищує стомлюваність, нудоту та розвиток головного болю. Якщо джерело світла в приміщенні мерехтливе або тьмяне, людині значно складніше сконцентрувати увагу, тому для роботи важливий рівний і досить потужний світловий потік.

Різний тип світла може викликати різні асоціації у нашій підсвідомості. Якщо освітлення тепле, ми відчуваємо спокій та комфорт. Він створює атмосферу затишку та м'якості навколишнього середовища. У такій кімнаті людині значно простіше розслабитись.

Холодне світло збуджує нервову систему, а також сприятиме концентрації уваги, підвищуючи працездатність та спонукає до активної діяльності. Також холодне світло втомлює людину швидше, ніж тепле, тому що потрібно бути сконцентрованим та активним надто довгий час.

І треба враховувати, що з віком кришталик очі починає жовтіти, тому люди похилого віку всі бачать трохи в тепліших тонах. Рятує ситуацію холодне світло, яке допомагає нейтралізувати жовтизну, а теплі відтінки навколишнього середовища при холодному освітленні менш помітні.

Як оптимально використовувати тепле світло?

Складно однозначно сказати, яке світло краще - тепле або холодне. Справа в тому, що теплий застосовується у спальні, вітальні та інших приміщеннях такого плану. Він дає можливість візуально підкреслити теплі відтінки колірного спектру: бежевий, кремовий, жовтий, помаранчевий, персиковий, коричневий та червоний.

Тепле світло також чудово поєднується з природними матеріалами в інтер'єрі: бавовна, дерево, льон, цегла або солома. Гармонійно виглядатиме у дитячій кімнаті – він виділяє яскраві кольори іграшок. Можна виділити такі стилі інтер'єру ера, яким підходить тепле світло:

  • ретро;

  • вінтаж;

  • етнічний стиль;

  • прованс.

Підходить тепле світло для деяких громадських просторів. Підходить для ресторанів, барів та кафе. Теплий створює затишок, тому спонукає відвідувача розслабитись, проводячи час у громадських місцях, підвищуючи довіру до довкілля. Вуличне джерело світла може бути теплим у парку, сквері, алеї. За таких умов люди гуляють повільно, нікуди не поспішаючи.

Як оптимально використовувати холодне світло?

Оптимальне місце для холодного світла – це робоча зона. Оптимально він підходить для аудиторії, офісу, медичного та навчального закладу. У таких приміщеннях слід підкреслювати сприйняття кольорів та окремих елементів, тому краще використовувати лампи з колірною температурою від 5000 до 6000 К. У вуличних умовах оптимальне застосування холодного світла для освітлення магістралей та доріг – у тих місцях, де людині потрібна висока концентрація уваги.

У квартирі холодне і нейтральне біле світло може використовуватися в конструкції зон для макіяжу, туалетних столиків та робочих кабінетах. В інтер'єрі холодне освітлення візуально підкреслюватиме холодні відтінки. Підійде холодне світло для зон, де переважають геометричні фігури та кути. Прекрасно виглядають на металевих поверхнях – сталь, хром, срібло. Є кілька стилів, яким підходить холодне світло:

  • скандинавський стиль;

  • модерн;

  • мінімалізм;

  • футуризм.

Для ванних кімнат вигідніше використовувати змішане освітлення. Але основне джерело має бути теплим, щоб було створено атмосферу затишку. Таким чином ванна сприйматиметься як тепла кімната, а біле та холодне світло підходить для зони з дзеркалами. Це все сприяє тому, що в інтер'єрі квартири можуть ефективно використовуватись будь-які джерела, незалежно від колірної температури, просто важливо дотримуватися правил.

Тепле та холодне світло: основні помилки

  • Тепле світло краще імітує природне освітлення. Насправді будь-який відтінок білого є неприродним, тому що не точно відтворює спектр сонячного світла. Рекомендується максимально використовувати природне освітлення протягом доби.

  • Холодне світло не шкідливе. Він нешкідливий, але важливо мінімізувати застосування в житлових приміщеннях по всій квартирі. Підходить більше для нежитлових приміщень, де потрібна максимальна концентрація.

  • Нейтральне та тепле світло відрізняються лише суб'єктивним сприйняттям. Насправді вони по-різному впливають на організм людини, тому в них різниця є.

  • Будь-яка лампа правильно передає колір навколишніх предметів. Зовсім ні, тому що теплий підсилює кольори теплої гами, холодний – спотворює теплу палітру кольорів. Тому інтер'єр виглядає абсолютно по-різному.

  • Фізична дія колірної температури ще не вивчена. Дослідження було проведено ще у 20 столітті. Наприклад, було доведено, що лампа холодного світла видає максимальне випромінювання синьої частини, активізуючи серотонін, а теплого – активізують синтез меланіну, що сприяє розслабленню.

  • Холодне світло пульсує сильніше теплого. Пульсація залежить виключно від драйвера, який встановлений у лампі LED.

  • Занадто холодні лампи можна використовувати лише у лабораторії. Ще один міф, тому що під сильно холодною температурою мається на увазі показник більше 6500 К. Такий колір має чітко виражене забарвлення синього кольору. Вони застосовуються у нічних клубах, дискотеках тощо. Але вони можуть бути небезпечними для людини за тривалого впливу.

Як бачите, немає кращого – теплого чи холодного світла, все індивідуально. Якщо потрібно створити комфорт та затишок у приміщенні – це тепле світло, а якщо потрібна концентрація – холодне. У всіх сприйняття світла індивідуальне, тому експериментуйте. До того ж, ви можете купити лампу з димером, де зможете регулювати рівень яскравості та температури під власні вимоги та цілі.